Yenidoğan ve infant döneminde işitmenin değerlendirilmesi: Beyin sapı işitsel uyarılmış potansiyeller odyometrisi, uyarılmış otoakustik emisyon ve akustik imitans odyometri sonuçlarının karşılaştırılması
Hearing evaluation in newborn and infant period: Comparison of brainstem evoked response audiometry, transient evoked otoacoustic emissions and acoustic immitance audiometry test results
- Tez No: 103172
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜLKÜ TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 860
Özet
ÖZET Yeni Doğan ve infant Döneminde İşitmenin Değerlendirilmesi: Beyin Sapı İşitsel Uyarılmış Potansiyeller Odyometrisi, Uyarılmış Otoakustik Emisyon ve Akustik İmitans Odyometri Sonuçlarının Karşılaştırılması Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı'nda Aralık 1999 ile Temmuz 2001 tarihleri arasmda sürdürülen bu prospektif çalışmada; geçici olarak uyarılmış otoakustik emisyon (Transient Evoked Otoacoustic Emissions- TEOAE), beyin sapı işitsel uyarılmış potansiyeller odyometrisi (Brainstem Evoked Response Audiometry-BERA) ve akustik imitans odyometri testlerinin yenidoğan ve infant döneminde işitmenin değerlendirilmesindeki etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Bu çalışmanın kapsamına; işitme kaybı açısından bilinen risk faktörlerinden hiç birini taşımayan 39 sağlıklı yenidoğan ve infant dahil edildi. Bebeklerin yaş ortalaması 31.8 (2-90) gündü. Bu bebeklerin her iki kulağı BERA, TEOAE, akustik refleks testi (ART) ve timpanometri ile, aynı günde test edildi. İlk değerlendirmede; BERA'da %87.2 oranında 'yanıt var', %12.8 oranında da' yanıt yok' şeklinde değerlendirme yapılırken, TEOAE testinde ise %48.7 oranında 'yanıt var', %51.3 oranmda 'yanıt yok' sonucu elde edildi. ART'de kulakların %37.2'sinde refleks saptanırken, %62.8'inde refleks saptanmadı. Timpanometride kulakların %48.7'sinde Tip A, %25.6'sında Tip B, %25.6'smda Tip C eğrisi elde edildi. Her test için uygulama süresi hesaplandı. Bebeklerin 12. aylarında uygulanan saf ton serbest saha testi (STSS) referans alındığında; BERA'nm spesifisitesi %87.2, TEOAE'un spesifisitesi % 48.7, ART'nin spesifisitesi % 37.2 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hearing Evaluation in Newborn and Infant Period: Comparison of Brainstem Evoked Response Audiometry, Transient Evoked Otoacoustic Emissions and Acoustic Immitance Audiometry Test Results. Evaluation of hearing in newborns and infants still remains as a problem for otolaryngologists because of difficulties in interpreting the hearing tests of this period. Comparing the efficacy of transient evoked otoacoustic emissions (TEOAE), brainstem evoked response audiometry (BERA) and acoustic immitance audiometry on evaluation of hearing in newborn and infant period was aimed in the present prospective study which was held in Çukurova University School of Medicine ENT Department from December 1999 to July 2001. 39 healthy newborn and infants without known risk factors for hearing loss were included in the study. Both ears of the children were tested on their mean postpartum 31.8 (2-90) day, by using BERA, TEOAE, acoustic reflex (ART) and tympanometry in the same day. In initial evaluation pass and fail rates of BERA were 87.2%, 12.8% respectively whereas in TEOAE test these results were 51.7%, 48.7%. Acoustic reflex was obtained in 37.2% of the ears whereas in 62.8% acoustic reflex was not found by ART. Tympanogram types A, B, C were found as 48.7%, 25.6% and 25.6% respectively in the tympanometry. Duration of all tests were assessed. When the free field pure tone test (FFPT) test was used as a referance, specificity of BERA, TEOAE and ART were found as 87.2%, 48.7% and 37.2%, respectively.