Nazal polipli hastaların tedavisinde steroidin etkinliği
The Effectiveness of steroid usage at nasal polysis management
- Tez No: 103171
- Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 760
Özet
ÖZET NAZAL POLİPLİ HASTALARIN TEDAVİSİNDE STEROİDİN ETKİNLİĞİ Burun tıkanıklığı ve koku kaybının ayırıcı tanısında nazal poliplerin önemli bir yeri vardır. Nazal poliplerin tedavisinde cerrahi, steroidler veya kombine tedavi uygulanabilir. Bu tedavi yöntemleriyle ilgili çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada nazal polipli hastaların burun ve paranazal sinüs bilgisayarlı tomografi ile görüntülenmesi ve rijit endoskop ile nazal muayenesi steroid tedavi öncesi ve sonrası yapıldı. Hastalardan nazal obstrüksiyon, rinore, koku duyusu, postnazal akıntı ve sinüzit, baş ve yüz ağrısı, allerji sübjektif semptomlarının steroid tedavi öncesi ve sonrası skorlaması istendi. Steroid tedavisinin nazal polip semptomlarındaki etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Çalışma sonucunda 17 hastanın 15'inde (%88) steroid tedavisi ile nazal polip kitlelerinde gerileme görüldü ve bu hastalardan 2 hastada (%12) medikal ablasyon sağladığı, 2 hastada (%12) ise etkisiz olduğu görüldü. Bütün hastaların semptomlarında gerileme görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTIVENESS OF STEROID USAGE AT NASAL POLYPOSIS MANAGEMENT Nasal polyps are important in the differential diagnosis of nasal obstruction and anosmia. Various studies have been undertaken to investigate the efficacy of surgery, steroids or combination of both in the treatment of nasal polyps. Endoscopic nasal examination and computerized tomographic imaging studies of the patients with nasal polyps were performed before and after the steroid therapy in this study. Patients were asked to score their symptoms for nasal obstruction, rhinorrhea, anosmia, postnasal drainage, facial pain and allergy pre-and post-steroid therapy. The efficacy of steroid therapy in the symptom scores of patients with nasal Dolyps was questioned in this study. Fifteen of 17 patients (88 %) with nasal polyps had regression and the ?emaining 2 patients (12 %) had no response after steroid therapy. Two of 15 patients who had regression of nasal polyps had medical ablation with steroid administration. In addition, symptom scores of all of the patients improved after steroid therapy.