Ooferektomize sıçan modelinde levonorgestrel salgılayan intrauterin aracın östrojen replasman tedavisi sonrası endometrium üzerine olan etkilerinin ışık mikroskopisi ve transmisyon elektron mikroskopisi düzeyinde araştırılması
Light and transmission electron microscopial investigations on the effect of levenorgestrel releasing intrauterine device on the endometrium of ovariectomized rats under estrogen replacement therapy
  1. Tez No: 103242
  2. Yazar: MURAT APİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERAP ARBAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Postmenopozal dönemdeki kadınlar gerekli östrojen yerine koyma tedavisi görürken endometriumlannı koramak için progesteron kullanmaktadırlar. Kullanılan bu progesteronlann değişik sistemik yan etkileri mevcuttur. Bu yan etkileri en aza indirebilmek için gestagenlerin rahim içi araç yoluyla verilmesi iyi bir seçenek olarak düşünülmektedir. Ancak bu yöntemin endometrium üzerindeki etkinliği yeterince araştırılmamış bir konudur. Bu amaçla ooferektomize sıçan modelinde gestagenlerin sistemik yan etkilerinden kaçınmak için lokal intrauterin uygulamanın endometriuma olan etkileri, ışık ve transmisyon elektron mikroskopi düzeyinde araştırıldı. Yirmidört sıçan altışarlı eşit gruplara bölündü. Birinci gruba operasyonla rahim içi levonorgestrel salgılayan araç yerleştirildi ve bir ay süreyle östrojen replasman tedavisi uygulandı. İkinci gruba operasyonla rahim içi levonorgestrel salgılayan araç yerleştirildi ve bir ay süreyle plasebo tedavisi uygulandı. Üçüncü gruba operasyonla salgısı olmayan rahim içi araç yerleştirildi ve bir ay süreyle östrojen replasman tedavisi uygulandı. Dördüncü gruba operasyonla salgısı olmayan rahim içi araç yerleştirildi ve bir ay süreyle plasebo replasman tedavisi uygulandı. Tüm sıçanların bir ay sonraki ikinci operasyonlarında endometrial doku örnekleri ışık ve elektron mikroskopi takibi için ve sağ femur kemikleri mineral dansitesi ölçümü için alındı. Elde edilen bulgular istatistiksel olarak değerlendirildi. Tüm sıçanların endometriumlannda görülen morfolojik bulgular 1 1 değişik histopatolojik başlık altında toplandı. Lökosit infiltrasyonu en sık birinci grupta görülürken ödem ve epitelde vakuolleşme en sık ikinci grupta, keratinize skuamöz metaplazi ve myometrial hiperplazi üçüncü grupta ve atrofi bulguları dördüncü grupta izlendi. Transmisyon elektron mikroskopisinde de paralel bulgular elde edildi. Kemik mineral yoğunlukları istatistiksel olarak anlamsız düzeyde değişiklikler gösterdi.
Özet (Çeviri)
Postmenapausal women should use progesteron in order to protect their endometrium, while taking estrogen replacement therapy. The progesterons in use have variable systemic adverse effects. In order to minimize these adverse effects the local use of gestagens by the help of intrauterine device seems to be a logical option. Nevertheless the efficacy of these usage is not properly investigated. For this purpose, the endometrial effects of local intrauterine use in the ovariectomized rats -in order to get away from the systemic adverse effects- have been investigated at the light and transmission electron microscopic levels. Twenty-four rats have been subdivided into four groups containing six rats in each. In the first group an intrauterine device -releasing levonorgestrel- has been applicated by an operation and estrogen replacement therapy has been given for a period of one month. In the second group, an intrauterine device-releasing levonorgestrel- has been applicated by an operation and placebo treatment has been given for a period of one month. In the third group, an intrauterine device - releasing nothing- has been applicated by an operation and estrogen replecament therapy has been given for one month long. In the fourth group, an intrauterine device -releasing nothing- has been applicated by an operation and placebo treatment has been given for one month long. At the end of one month by the second operation, Endometrial tissue samples have been collected