Simvastatin'in in vivo kırık iyileşmesi üzerindeki etkisi
The Effect of simvastatin to fracture healing in vivo
  1. Tez No: 103243
  2. Yazar: SİBEL SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ESRA ERDEMLİ (ATABENLİ)
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
6. ÖZET(TÜRKÇE) Günümüzde artan trafik ve iş kazaları nedeniyle kırık iyileşmesi toplumun önemli bir sağlık problemi haline gelmiştir. Araştırmacılar kırık iyileşmesini geliştirmek ve hızlandırmak için yöntemler aramıştır. Deneyler daha çok D vitamini, K vitamini ve kalsiyumun ağırlıkta olduğu vitamin ve mineraller, büyüme faktörleri ve elektrik uyanlarına yoğunlaşmıştır. Kırık iyileşmesi üzerine yapılan araştırmaların sayısı hergün artmasına rağmen, tam anlamıyla anlaşılamayan kırık iyileşmesi mekanizması tüm araştırmacıların hala ilgisini çekmektedir. Statinler 3- hidroksi 3- metil glutaril koenzim A (HMG-KoA) redüktazı inhibe ederek karaciğer kolesterol biyosentezini engelleyen serum kolesterolünü düşüren ve kalp krizi riskini azaltan ilaçlar olarak tanımlanır. İnvitro çalışmalar statinlerin sadece kalp-damar sistemine etki etmediğini aynı zamanda BMP-2 mRNA ekspresyonunu artırarak kemik geri emilimini önlediğini ve kemik oluşumunu uyardığını göstermiştir. Acaba bu ilaçlar kırık iyileşmesine de etki edebiliyor mu?" sorusuna cevap aramak için planlanan bu çalışmada; sıçanlar rastgele olarak (cinsiyet, yaş, kilo vb. gözetilmeden) simvastatin uygulanan ve kontrol grupları olarak ayrıldı. Sıçanların sağ bacak alt ucu el manüplasyonuyla kırıldı. 5 gün boyunca kırık bölgesi yakınındaki deri altı dokuya 5 mg/ kg/ gün ve 10 mg/kg/ gün olmak üzere iki farklı dozda ilaç uygulandı. 7., 14. ve 21. günlerin sonunda sıçanlar öldürücü dozda anestezik ilaçla öldürülerek, kırık kemik bölgeleri çıkarıldı ve formalinde tespit edildi. Parçalar parafine gömülerek ışık mikroskobu altında histolojik olarak incelenmek üzere hazırlandı. Kontrol gruplarıyla ilaç uygulanan grupların karşılaştırılmasında ilaç uygulanan grupta kırık iyileşmesinin 1 hafta önde ilerlediği gözlendi. Bu bulgular eşliğinde, özellikle ileri yaşlarda bu ilaçlan kullanan hiperlipidemili hastalarda kırık iyileşmesinin daha hızlı olabileceği fikrine varılmıştır. Bu şekliyle son derece güncel olan ve sık kullanılan bu ilaçlar kırık iyileşmesine de yardımcı olabilir. 66
Özet (Çeviri)
7. ÖZET(İNGİLİZCE) Fracture healing became a major public health problem because of the rising traffic and industrial accidents. Mankind searched for ways to promote and accelerate fracture healing with nutrition perhaps the most common area to be examined. Experiments have focused on various vitamins and minerals, (the most common being vitamin D, calcium and vitamin K.) growth factors, electric stimulation. Although the number of investigations about the fracture healing is increasing day by day, the completely non-clarified mechanisms of it still take the interest of investigators. The statins are commonly prescribed drugs that inhibit 3- hydroxy -3- methylglutaryl coenzyme A (HMG CoA) reductase and decrease hepatic cholesterol biosynthesis there by reducing serum cholesterol concentrations and lowering the risk of heart attack. Invitro studies showed that statins not only attracts the cardiovascular system but also prevents the bone resorpsition and induces bone formation by enhanced expression of BMP-2 mRNA. In our study that is planned to find an answer that“ if the statins also enhances fracture healing ”we randomly grouped the rats into simvastatin injected and control groups. The right distal legs of all the rats were fractured by digital manipulation. Then we next injected 5 mg/kg/day and 10 mg/kg/day dose of simvastatin into the subcutaneous tissue overlying the fracture side for five days. At the end of time that on the 7 th' 14 th and 21 th days, the rats were killed by anesthetic overdose and the fracture bones were removed and fixed in formalin. They were embedded in praffin and prepared for histologic analysis under light microscope. When we compare the control group and simvastatin injected group.it was observed that the stages of fracture healing in simvastatin group preceded on week that of the control group. Through these findings, we suggest that; especially the aged hyperlipidemic people using this kind of drugs may have rapid fracture healing. These topic and very often use drugs“statins”may enhance fracture healing. 67