Behçet hastalığında uyarılma potansiyeli (UP) ve elekrtodermal aktivite (EDA) değişiklikleri
Evoked potential (EP) and elektrodermal activity (EDA) changes in Behçet's disease
  1. Tez No: 103262
  2. Yazar: MUSTAFA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MERAL AŞÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışma; yaşları 21-43 arasında olan 15 Behçet olgusu (5 erkek, 10 kadın) ve kontrol grubunu oluşturmak üzere aynı yaş grubundan 15 sağlıklı gönüllü üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya alınan kişiler; psikiyatrik, nörolojik, radyolojik ve odyolojik açıdan değerlendirilip, psikiyatrik ve nörolojik bozukluğu ve işitme kusuru olmayan, MRI'da beyinde lezyon belirlenmeyen kişiler araştırmaya dahil edilmiştir. Kişilerin kayıt öncesinde en az 4 günlük süre boyunca MSS üzerinde etkili, alkol, kafein ve benzeri herhangi bir ilaç kullanmamış olmasına özen gösterilmiştir. EEG-UP kayıtları Ag-AgCI elektrotlar kullanılarak internasyonal 10-20 sistemine göre Fz, Cz, P3 ve P4 bölgelerinden alınmıştır. Kayıt sırasında kişi kayıt sistemi dışında sesten izole bir odada hareketsiz oturtulmuş, gözlerini açık tutup bir noktaya sabitlemesi istenmiştir. Uyaran mmodeli olarak standart ODDBALL paradigması uygulanmıştır. İşitsel uyaran başa yerleştirilen bir kulaklık aracılığıyla her iki kulağa birden 70 dB' lik ses şiddeti seviyesinde uygulanmıştır. Nadir verilen (%20 oranında) hedef uyaran 2000 Hz tonda, sık olan (%80 oranda) standart uyaran ise 1000 Hz tonda ve uyaranlar arası 2 saniye olacak şekilde bir uyaran modeli kullanılmış ve subjelerin nadir gelen uyaranları sayması istenmiştir. Behçet olgularında hedef uyarana karşı elde edilen P300 bileşenlerinin latans değerleri Fz, Cz, P3 ve P4 bölgelerinde kontrol grubu değerlerine göre anlamlı düzeyde bir uzama gösterirken, genlik değerleri de çalışılan kayıt bölgelerinde kontrol grubu değerlerine göre anlamlı olarak azalmıştır. Benzer şekilde; Behçet hastalarının N1 latansı için Fz, Cz, P4 bölgelerinde, P2 latansı için Fz, Cz, P3 bölgelerinde, N2 latansı için Fz, Cz, P3, P4 bölgelerinde anlamlı bir uzama belirlenmiştir. Değerlendirilen UP bileşenlerinin genlikleri için Behçet hastaları ile kontrol grubu bireylerin değerleri karşılaştırıldığında sadece P2 genliğinin tüm kayıt bölgelerinde Behçet hastalarında anlamlı düzeyde azaldığı belirlenmiştir. Çalışmamızda, Behçet hastalarının P300 latansındaki uzama ile birlikte, P300 genliğindeki azalırının istatiksel anlamlılık göstermesi; OİP'li P300 bileşenininBehçet hastalığında subklinik lezyonların belirlenmesi için nörofizyolojik bir parametre olarak kullanılabileceğini düşündürmüştür. Çalışmamızda, EDA bulgularımız gerek hasta gerekse kontrol grubunda deri iletkenlik seviyesinde erkeklerle kadınlar arasında fark olmadığını göstermektedir. Bulgularımız, kontrol grubuna göre Behçet hastalarının SCL değerlerinde azalma olduğunu göstermiş, ancak aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu nedenle de, EDA'nın SCL parametresinin Behçet hastalarında subklinik lezyonların belirlenmesinde birdeğerlendirme yöntemi olarak kullanılamayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fifteen Behcet's disease patients without neurologic findings and fifteen healthy volunteers were accepted for the study. Pirior to recordings the people in the study were subjected to psychiatric, neurologic and radiologic examination and also they were asked to refrain from alcohol, caffeine and other drug for at least four days. EEG-UP was recorded at the Fz, Cz, P3 and P4 electrode sites of the international 10-20 system using Ag-AgCI disc electrodes. The subjects were familarized with the testing equipment and procedure. During recording session they sat a comfortable chair in a sound-proof and air conditioned room seperate from recording equipment (isolated room) and were monitored via a camera system placed in the room. They were asked not to move, or speak or blink too much and to look at a fixed point on the floor. Each subject was presented with binaural tones (70 dB SPL) with an interstimulus intervals of 2 sec. The 2000 Hz tone given at a regularly low presantation rate (20 %) served as the target stimulus and the 1000 Hz tone given at a high rate (80 %) as the non-target stimulus. The session was stopped when the number of the presented target stimuli reached 20 and hence 80 non-target stimuli were presented for each session. The subject was asked to count the rare stimulus (target stimulus). Wave forms were collected and averaged off-line by a computer system, which also controlled stimulus presantation. Twenty responses to target stimuli were averaged at each location. In our patients with BD without clinical signs of neurologic involvement, prolonged latencies and reduced amplitudes of P300 were observed. Also prolonged latencies of N1, P2, N2 were observed respectively at Fz, Cz, P4; Fz, Cz, P3 and all electrodesites. But it was observed that only amplitude of P2 reduced at all electrodesites in BD patients. In conclusion, our results prolonged latencies and reduced amplitudes of P300 in BD patients without neurologic findings indicate that the P300 components of ERPs may reflect subclinical neurologic involvement in BD and may aid the early diagnosis of neuro-Behçet's disease.It was determined that SCL parameter of EDA was no effected by both sex that there was no relationship between Behcet's patients and control group. It is thought that SCL parameter of EDA may not reflect subclinical involvement in BD.