Overektomize sıçanlarda östrojen yerine koyma tedavisinin kardiyovasküler sisteme etkisi ve mekanizması
The effect of Ostrogen replacement therapy on cardiovascular system and mechanism in ovariectomized rats
  1. Tez No: 103261
  2. Yazar: IŞIN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURCAN DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
7.ÖZET Overektomize Sıçanlara Östrojen Yerine Koyma Tedavisinin Kardiyovasküler Sisteme Etkisi ve Mekanizması Çalışmamızda, 5-6 aylık 49 adet dişi Wistar-Albino sıçan kullandık. Her bir grupta 7 hayvan olacak şekilde 7 grup oluşturduk: 1 -Hiçbir işlem yapılmayan kontrol grubu (K), 2-Overektomize edilen grup (O), 3-Overektomize edildikten sonra östrojen yerine koyma tedavisi yapılan grup (OÖ), 4- Overektomize edildikten sonra sadece nitrik oksit sentaz inhibitörü (L- NAME) verilen grup (OL) 5-Overektomize edildikten sonra östrojen ve nitrik oksit sentaz inhibitörü (L- NAME) verilen grup (OÖL) 6-Overektomize edildikten sonra sadece siklooksijenaz inhibitörü (indometazin) verilen grup (Oi) 7-Overektomize edildikten sonra östrojen ve siklooksijenaz inhibitörü (indometazin) verilen grup (OÖİ) Kontrol grubu dışındaki tüm gruplara overektomi yapılmıştır. Overektomiden 23 gün sonra östrojen replasmanı olan gruplara 21 gün süre ile i. m. yoldan gün aşırı 17-ft Estradiol Benzoat yağlı eriyiği, replasman olmayanlara ise taşıyıcı yağ verilmiştir. L-NAME ve indometazin ise ilgili gruplara deneyin son iki günü verilmiştir. Östrojen replasmanı bitiminde bütün grupların kan basınçları ve kalp hızları anesteziden 1 ve 2 saat sonra femoral arterden direk yöntemle kaydedilmiştir. Bütün parametreler, varyans analizi (ANOVA) ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Östrojen kalp hızını azaltmış, sistolik, diyastolik ve ortalama kan basınçlarını istatistiksel olarak değiştirmemiştir. L-NAME ile yapılan çalışmalar östrojenin kardiyoprotektif etkisinde NO'ın etkili olduğunu göstermiştir, indometazin ile yapılan çalışmalar östrojenin kardiyoprotektif etkisinde prostasiklin üzerinden etkisinin olup olmadığını tam olarak belirleyememiştir. 75
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The Effect of Östrogen Replacement Therapy on Cardiovascular System and Mechanism in Ovariectomized Rats In our study, 5-6 months 49 female Wistar Albino rats were used. The rats were divided into 7 groups, each of them has 7 animal. 1. Control (K) 2. Ovariectomized (O) 3. Ovariectomized with estrogen replacement (00) 4. Ovariectomized with only L-NAME, which is nitric oxide synthase inhibitor (OL) 5. Ovariectomized with estrogen replacement and L-NAME (OÖL) 6. Ovariectomized with only indomethacin, which is cyclooxcygenase inhibitor (Oi) 7. Ovariectomized with estrogen replacement and indomethacin (OÖI) Except the control group, all groups were ovariectomized. After 23 days from the ovariectomize, estrogen replacement groups receive 17(3 Estradiol Benzoat (i.m.) during 21 days, but non estrogen replacement groups receive vehicle oil. L-NAME and indomethacin were given to the last 2 days of the experiment. End of the estrogen replacement, all groups blood pressures and heart rate were recorded with direct method from femoral artery after 1 and 2 hour from anesthezia. All parameters were statistical analyzed with ANOVA. Estrogen reduced heart rate but not significantly changed the systolic, diastolic and mean blood pressure. The studies with L-NAME showed us nitric oxide is effective to the cardioprotective effects of estrogen. Indomethacin is not determined the role of prostocyclin on the cardioprotective effects of estrogen. 76