Katarakt oluşumu ile detonsifikasyon enzimlerinden glutatyon S-Transferaz (GST) enzimi polimorfizmi ve DNA tamir enzimlerinden XPD enzimi polimorfizmi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of possible relationship between cataract formation and GST enzyme polymorphism, a member of antioxidant system, and XPD enzyme polymorphism, a DNA repair enzyme
  1. Tez No: 103375
  2. Yazar: MUSTAFA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL DİKİCİ, PROF.DR. KAZIM DEVRANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
6 - ÖZET Oksidatif stresin yaşlanmada ve HIV, katarakt, ateroskleroz, kanser ve alkolik karaciğer hastalığı gibi birçok hastalıkta rol aldığı bilinmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda senil katarakt oluşumunda oksijen radikallerinin ve dolayısıyla oksidatif hasarın rol aldığı ortaya çıkmıştır. İnsan vücudunda oksidatif hasarın etkilerine karşı koyan birtakım savunma sistemleri mevcuttur. Bunlardan biri de Glutathione S-transferase (GST) enzim sistemidir. Bu enzimin Mİ ve Tl izoenzimlerinin insanlarda polimorfizmi gösterilmiştir. Ultraviole (UV) radyasyonunun insanda katarakt oluşumu riskini arttıran faktörlerden biri olduğu düşünülmektedir. Birçok hayvan modelinde UVB ışığı gözde kortikal katarakt oluşumuna yolaçmıştır. Benzer bir ilişki UVA ışınlan için de ileri sürülmüştür. UV ışınlarına bağlı DNA zararı DNA tamir enzimlerince ortadan kaldırılır. Bu enzimlerden biri de XPD enzimidir ve bu enzime ait gende de polimorfizm gösterilmiştir. Bu polimorfizm gösteren sistemler hastalıklara olan eğilimi etkileyebilir. Bu çalışmada katarakt gelişmiş olan hastalarda antioksidan sistem enzimlerinden GST- Ml ile GST-T1 ve DNA tamir sistemleri enzimlerinden XPD Exon 23 polimorfizmleri incelendi ve kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Bu amaçla çalışmaya 117 katarakt hastası ve 53 kontrol hastası dahil edildi. Katarakt gelişimi ile GST Mİ veya Tl polimorfizmi arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Ancak aynı anda her iki enzim için de null genotip taşıyanların genel katarakt hastalan göz önüne alındığında anlamlı risk oluşturduğu, katarakt hastalan alt grupları değerlendirildiğinde bu riskin özellikle kortikal tip ve matür tip katarakt gelişimi için mevcut olduğu bulundu. XPD enzimi polimorfizmi değerlendirildiğinde AA genotipine sahip bireylerin katarakt gelişimi için risk altında oldukları görüldü. Alt gruplar değerlendirildiğinde ise AA veya AC genotipinin anlamlı olarak kortikal katarakt riskini artırdığı bulundu. Bu çalışmanın sonuçlarına göre bir çok hastalıkta olduğu gibi katarakt gelişiminde de genetik yapının rolü olabilir. Muhtemelen diğer genetik ve çevresel faktörlerin de bu sonuçta katkısı vardır. Daha geniş çalışmalarla hangi genetik yapıya sahip kişilerin katarakt gelişimine daha eğilimli oldukları ortaya çıkarılabilecektir. 60
Özet (Çeviri)
7 - ABSTRACT Oxidative stress has recently been involved in a number of diseases including aging, cancers, alcoholic liver disease, atherosclerosis, HIV and age-related eye diseases, in particular, cataract and macular degeneration. Many reports suggest that oxygen radicals and therefore oxidative damage may have a role in the development of age-related cataract. The antioxidant defense system is important in maintaining cellular homeostasis and preventing oxidative stress. Glutathione S-transferases (GSTs) are a part this system and belong to a superfamily of detoxification enzymes. Based on the fact that allelic variants of the GST have different ability to conjugate substances to glutathione, the role of GST polymorphism in disease etiology has been hypothesized. Ultraviolet (UV) radiation is considered to be one of the factors that enhances the risk of cataract formation in humans. Exposure of the eye to UVB radiation produces cortical cataracts in many animal models. A similar association has also been suggested for UVA. Nucleotide excision repair removes a wide diversity of lesions, the main of which include UV-induced lesions. The XPD encodes a helicase involved in the nucleotide excision repair pathway. Sequence variation of DNA repair genes has the potential to be risk factors for some diseases in the population. In the present study, we evaluated the effects of GST Ml and GST-T1 and XPD Exon 23 polymorphisms on the cataract development risk. Our results indicate that although there was no overall association between either GST-MI or GST-T1 null genotypes with cataract development, individuals with GST-MI null/GST-Tl null genotype were under a risk factor for cataract. The risk for cortical and mature type cataracts was found to be increased in individuals with this genotype. Polymorphisms in the DNA repair gene XPD in patients with cataract showed that subjects with the AA or AC genotype were at higher risk of cataract. Increased risk was especially for the cortical type cataract. In conclusion, despite our small sample size our data indicate that individuals with GST-MI null/GST-Tl null genotype, and individuals with AA or AC genotype for XPD gene are at higher relative risk to develop age-related cataract. To our knowledge, the present study is the first research for the possible relation with XPD gene polymorphism and cataract development, and the third attempt to examine the possible association between polymorphic GST genotypes and cataract. 61