Üveite bağlı kistoid makula ödeminin tanısında, takibinde ve asetazolamid ile tedavi öncesi ve sonrasında OCT ve FFA bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of FFA and OCT findings in diagnosis and follow up of cystoid macular edema secondary to uveids, and efficiency of oral acetasolamide in treatment
- Tez No: 103376
- Danışmanlar: PROF.DR. SOLMAZ AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET AMAÇ: Üveite bağlı kistoid makula ödeminin tanısı ve takibinde fundus flöresein anjiografi (FFA) ve optik koherens tomografi (OCT) bulgularının değerlendirilmesi ve üveite bağlı kistoid makula ödeminin (KMÖ) tedavisinde oral asetazolamidin etkinliğinin görme keskinliği, fundus flöresein anjiografi ve optik koherens tomografi bulguları ile araştırılması. GEREÇ VE YÖNTEM: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Üvea-Behçet Araştırma Polikliniğinde Behçet Hastalığı yada non spesifik üveit tanısı ile takip edilmekte olan 26 hastanın 34 gözü çalışmaya alındı. Hastaların tamamında görme bozukluğu yeni oluşmuştu ve kistoid makula ödemi ön tanısı ile çalışmaya alındılar. Hastalara tam oftalmolojik muayene yapıldı. FFA ve OCT uygulandı. Tümünde KMÖ tespit edilen hastalara 2 ay süre ile Asetazolamid 250mg tablet 3x1 verildi. Birer ay ara ile hastalar kontrole çağırılarak muayene ve tekikleri tekrarlandı. Tedavi öncesi ve sonrası görme keskinlikleri ve makula kalınlıklar“t-testi”, FFA da tespit edilen KMÖ derceleri ise“Wilcoxon Matched -Pairs Signed Ranks”testi ile karşılaştırıldı. Ayrıca tüm parametreler tedavi öncesi ve sonrasında ayrı ayrı“Pearson Korelasyon”testi ile araştırıldı. SONUÇLAR: Tedavi öncesinde görme keskinliği-makula kalınlığı arasında ve görme keskinliği ile KMÖ derecesi arasında zayıf ve negatif korelasyon saptandı, makula kalınlığı ile FFA da tespit edilen KMÖ derecesi arasında orta derecede pozitif korelasyon saptandı. Tedavi sonrasında ise tüm parametreler arasında orta derecede korelasyon saptandı. TARTIŞMA: OCT kistoid makula ödemi tanısında FFA kadar etkin bir yöntemdir. Ayrıca zaman içinde aynı lokal izasyonda elde edilen tomografiler sıvı birikiminin gelişminin ve rezolüsyonunun izlenmesine olanak verir. OCT kistoid makula ödeminin tanısında, asetazolamid ve diğer tedavi yöntemleri ile tedavisinin takibinde invaziv ve kalitatif bir yöntem olan FFA ye göre kantitatif, non-invaziv ve objektif görüntüleme sağlar. Tedavi edici etkinliğin kanıtlanması için daha geniş, randomize ve plasebo kontrollü çalışmalara ihtiyaç olmakla birlikte özellikle yeni tanı konmuş KMÖ de asetazolamidin diğer tedavilere alternatif ya da ilave olabileceğini düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER:Optik koherens tomografi,üveit, makula kalınlığı, kistoid makula ödemi, asetazolamid. 63
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE: To evaluate the findings of fundus fluorescein angiography and optical coherence tomography for detection and follow-up of cystoid macular edema secondary to uveitis and to determine the eficacy of oral acetasolamide by visual acuity, fundus fluorecein angiography (FFA) and optical coherence tomography (OCT) in the treatment of cystoid macular edema secondary to uveitis. MATERIAL AND METHOD: 34 eyes of 26 patients who are followed in the Uvea- Behcet Section of Eye Department of Istanbul Universty Cerrahpaşa Medical School due to Behcet's disease or non-spesific uveitis. All patients complained of decrease in visual acuity and had suspicious cystoid macular edema. Complete ophthalmologic examination, FFA and OCT were performed. Patients were treated with oral asetasolamide 250mg tid for two months (750 mg/day). Patients were revisited monthlyand complete ophthalmolgic examination repeated. Differences between groups were evaluated using t test, Wilcoxon matched- pairs signed-ranks and Pearson correlation analysis. RESULTS: Pretreatment visual acuity and macular thickness obtained by optical coherence tomography and findings of fundus fluorescein angiography were weakly and inversly; findings of optical coherence tomography and fundus fluorescein angiography were moderetaly and directly correlated. Posttreatment visual acuity and macular thickness obtained by optical coherence tomography and findings of FFA were moderetaly correlated. DISCUSSION: OCT is as efficient as fundus fluorescein angiography for the detection of cystoid macular edema. Besides, longidütinal tomographies obtained in the same localization in time enables the observation of enancement of fluid accumulation and resolution. OCT has advantages of quantitative and objective monitorization compared to fundus fluorescein angiography wich is a qualitative and invasive method for the detection of cystoid macular edema and follow-up acetasolamide and other treatment modalities. Despite the need for larger study groups and randomised and placebo- controlled studies, acetasolamide may be an alternative or additive treatment for uveitic patients with recently diagnosed cystoid macular edema. KEY WORDS: Optical coherence tomography, uveitis, macular thickness, cystoid macular edema, acetasolamide.