Gebelik hipertansiyonunda maternal plazma fibronektin değişiminin belirleyiciliği
The Predictive value of maternal fibronectin in pregnancy-induced hypertension
- Tez No: 103424
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN VAROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Gebelikte hipertansiyon halen toplumumuzda tüm gebeliklerin % 7-10'un da rastlanan, maternal ve perinatal mortaliteyi önemli oranda arttıran bir patolojidir. Gebeliğin oluşturduğu hipertansiyonun etyolojisi ve fizyopatoloj isini destekleyen birçok hipotez olmasına rağmen kesin sebebi bilinememektedir. Trofoblast invazyon yetersizliği sonucu oluşan endotel hasarı bugün üzerinde durulan en önemli hipotezlerden biridir. Preeklampsinin kliniği oluşmadan önce belirlenebilmesine olanak sağlayan testlerin önemi büyüktür. Bu testlerden biri de damar endotel hasarının bir göstergesi olan plasma fîbronektin düzeylerinin saptanmasıdır. Çalışmamızda preeklampsi ön tanısında endotel hasarı belirteci olan maternal plazma fibronektini kullanıldı. Gebeliğin 24, 28 ve 32. haftalarında, ardısıra ölçülen plasma fîbronektin düzeylerindeki değişimin çizdiği eğime bakılarak preeklampsinin önceden belirlenebilirliği araştırıldı. Preeklampside plasma fîbronektin artışı ile preeklampsi şiddeti arasında bir paralellik olup olmadığı ve artan plazma fîbronektin düzeyinin erken bir endotel hasarı belirteci olup olmadığı konusu tartışıldı. Çalışmamızda toplam 160 olgu prospektif olarak değerlendirilme kapsamına alındı. Antenatal kontrolleri esnasında 24, 28, ve 32. gebelik haftalarında alınan plazma kanlarında fîbronektin değerleri ölçüldü. Çalışma grubuna alınan hastalardan; normotansif seyirli gebeler Grup I (n = 100), gestasyonel hipertansif gebeler Grup 2 ( n =10), kronik hipertansif gebeler Grup 3 ( n =5), preeklampsi gelişen gebeler Grup 4 ( n =15) ve normotansif gebe olmayanlar ise Grup 5 ( n =30) olarak sınıflandırıldı. Sonuçta plazma fîbronektin ölçümünün, takiplerinde preeklampsi gelişen gebeleri belirlemedeki duyarlılığı % 73, özgüllüğü % 92, pozitif belirleyicilik değeri % 62, negatif 73belirleyicilik değeri % 72, yanlış pozitiflik oranı % 8, yanlış negatiftik oranı % 27 olarak bulundu. Preeklampsinin preklinik evrede tanısında plazma fibronektin değerlerindeki yükselmenin 24. haftadan başlayarak bakılması, bu değerlerdeki yükselmeyi saptamak bakımından geç bir dönem olarak bulunmuştur. Plazma fibronektinindeki yükselme trendi gözönüne alınırsa, bu yükselme gebeliğin 24. haftasından önce olmaktadır. Ayrıca kronik hipertansif gebelerde plazma fibronektin değerinin yüksek bulunmaması, maternal plazma fibronektininin kronik hipertansiyon ve gebelik tanısı açısından önemli olmadığının bir göstergesidir ve bu sonuç literatür ile uyumludur. Parite açısından ise, çalışmamızda preeklamptik grupta nulliparae baskınlığı görülmesi bakımından literatürle uyumlu sonuç vermiştir. Norınotansif gebeler ile normolansif gebe olmayan gruplar arasında fibronektin açısından farklılık bulunmamıştır. Bu sonuca göre maternal fibronektin değerindeki değişim seyri gebelikte preeklampsinin önceden saptanmasında önemli bir göstergedir. MAP, doğum ağırlığı ve apgar skorlamasının fibronektin yüksekliği ile anlamlı bir bağlantısı bulunamamıştır ve sonuçlar literatür ile uyumludur. Doğum ağırlığı bakımından, kronik hipertansif ve preeklamptik grubun düşük doğum ağırlığı sonuçları literatür ile uyumludur. Yüksek duyarlılık ve özgüllük değerleri ve düşük maliyeti ile fibronektin, preeklampsinin erken tanısında antenatal takiplerde mutlaka bakılması gereken kolay ve güvenilir bir testtir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE PREDICTIVE VALUE OF MATERNAL FIBRONECTIN IN PREGNANCY-INDUCED HYPERTENSION Pregnancy-induced hypertension is a pathology that increases maternal and perinatal mortality and its incidence is about 7-10 % of all pregnancies. Although there are several hypothesis that explain etiology and physiopathology of pregnancy-induced hypertension, the real etiology is yet not known. The endothelial damage induced by the lack of trophoblastic invasion is one of the most important hypothesis in preeclampsia pathogenesis. The tests predicting preeclampsia before the onset of clinical preeclampsia have great importance. Plasma fibronectin is one that demonstrate the damage of vascular endothelium. In our study maternal plasma fibronectin levels has been employed as a predictor of endothelial damage. In 24, 28, 32nd weeks of gestation, the alteration in fibronectin levels was considered in order to detect preeclampsia before its onset. In preeclampsia we discussed if there is any relationship between the rise of plasma fibronectin levels and the severity of preeclampsia and if the increasing trend of plasma fibronectin could be an early marker of endothelial damage. Total 1 60 patients were involved prospectively. During antenatal visits in 24, 28 and 32nd gestational weeks, maternal plasma fibronectin levels were measured. The patients were divided into five groups as follows: Group 1 (n= 100) normotensive pregnant women, Group 2 (n- 10) pregnancy induced hypertension, Group 3 (n= 5) pregnant women with chronic hypertension, Group 4 (n= 15) pregnant women who eventually developed preeclampsia, Group 5 (n= 30) non pregnant women who are normotensive. 75As a result we found that maternal plasma fibronectin is able to predict preeclampsia with the sensitivity 73 %, the specifisity 92 %, the positive predictive value 62 %, the negative predictive value 72 %, the false positivity ratio 8 %, the false negativity ratio 27 %. Detecting the value of fibronectin beginning from the 24th weeks of gestation in the preclinical diagnosis of preeclampsia was found to be late because of increasing trend of fibronectin levels start to rise before this week. On the other hand plasma fibronectin levels were not remarkably high in the pregnant women with chronic hypertension. Therefore maternal plasma fibronectin is not an important marker in chronic hypertension and this result is also similar to those in literature. Nulliparity in preeclamptic group was much more prominent. There was also no difference in plasma fibronectin levels between the normotensive pregnant and non pregnant women who are normotensive. Then evaluating fibronectin levels in pregnancy can be an important clue predicting the onset of preeclampsia. Furthermore there was no significant correlation between maternal plasma fibronectin levels and MAP, birth weight and Apgar scores. Birthweight values of the chronic hypertensive and the preeclamptic groups were also found less than expected. 76