Sağlıklı çocuklarda farklı yaş gruplarında yürüyüşün değerlendirilmesi
Analysis of gait in healthy children in different age groups
- Tez No: 103494
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜL ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1274
Özet
ÖZET Doğru İ., Sağlıklı çocuklarda farklı yaş gruplarında yürüyüşün değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Protez Ortez ve Biomekanik Programı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2001. Sağlıklı çocuklarda farklı yaş gruplarında yürüyüşün değerlendirilmesi amacıyla planlanan bu çalışma Bolu Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Bolu Özel Nafize Baysal Kreşi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi K.D. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu ve Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulunda yapılmıştır. Çalışmaya 3-14 yaşlar arasında 60 kız, 60 erkek toplam 120 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Çocuklar yaşlarına göre 3 gruba ayrılmıştır; I. Grup 3-6 yaşlar (n=40), II. Grup 7-10 yaşlar (n=40) ve III. grup 11-14 yaşlardan (n=40) oluşmaktadır. Olguların yaş ortalamaları I. Grupta 4,50 ±1,13 yıl, II. Grupta 8,50 ± 1,13 yıl, III. Grupta 12,50 ±1,13 yıl olarak belirlenmiştir. Çocukların yürüyüş parametreleri video-kamera yöntemi ile gözlenmiş ve ayak izi yöntemiyle ölçülmüştür. Fiziksel özellikler ve fiziksel uygunluk parametreleri değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucunda adım uzunluğunun, çift adım uzunluğunun ve hızın yaşla arttığı (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doğru İ., Analysis of gait in healthy children in different age groups, Hacettepe University Healthy Sciences Institute Master Thesis in Physical Therapy Prosthetics Orthotics and Biomechanics, Ankara, 2001. This study was performed to analyse the gait in healthy children in different age groups and carried out at; Bolu Cumhuriyet Primary School, Bolu Nafize Baysal Nursery School, Abant izzet Baysal University School of Physical Therapy and Rehabilitation and Hacettepe University School of Physical Therapy and Rehabilitation. A total of 120 healthy children consisted of 60 girls and 60 boys between 3-14 years were included in this study. The children divided into 3 groups; group I is formed by the children between 3-6 years (n=40), group II is formed by the 7-10 years (n=40), group III is formed by the 1 1-14 years (n=40). The mean age of the children were found to be 4,5 ± 1,13 years in the first group, 8,50 ± 1,13 years in the second group, 12,50 ± 1,13 years in the third group. The gait of the children were observed with video-camera and time- distance parameters were measured by foot print analysis. Consequently, we found that while step length, stride length and walking velocity were all increased with age (p0,05).