Barajların hacim-verim ilişkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEFARUK HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada barajlar iğin hacim-verim ilişkisi nin belirlenmesinde kullanılan Mass Curve yöntemi değiş- ken talep ve buharlaşma kaybını da kapsayacak biçimde ge liştirilmiş ve bu yöntem ile işlem yapan bir bilgisayar programı yazılmıştır, Seyhan havzasında en uzun tarihli gerçek nehir akımı doneleri 6 istasyon için ve Ceyhan Hav zasında da 6 istasyon için Elektrik İşleri Etüd İdaresi (E.I.E.t,) nin Akım Gözlem yıllıklarından alınmıştır. Her bir havzadaki 6 istasyon bir grup içinde HEC-4 paket prog ramı ile çalıştırılıp, her bir istasyon için 40-50 yıllık gerçek tarihi doneden 1000 yıllık sentetik done türetil miştir. Sözü edilen hacim-verim ilişkisi programı hem bu sentetik doneye, hem de tarihi doneye uygulanmış çeşitli hacim-verim ilişkileri hesaplanmıştır, Tarihi donelerle, daha önceden geliştirilmiş olan bir program yardımıyla Gould 'un ihtimal Matrisi yöntemiyle de ilişkiler çıkarı lıp, her iki yöntem problemi modelleme açısından irdele nerek sonuçlar karşılaştırılmış ve burada sunulan yönte min daha sağlıklı sonuçlar verdiği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study a hydro logic model for determining the storage-yield relationship of a reservoir with monthly varying release schedule and including evaporation losses have been developed, which is basically a rezervoir opera tion simulation model computing the required storage versus a constant annual firm-yield throughout the chosen service life by an iterative numerical algorithm. 6 stream- gaging stations in Seyhan River Basin and 6 stations in Geyhan Rivar Basin with the longest unregulated historical record lengths have been chosen, and their monthly flows have bean taken from the standart publications of the bureau, Electrical Works Planning Organization of Turkey. 40 to 50 year long historical monthly flow records of 6 streams in each basin have been given to the monthly flow generating package program, HEG-4, as input, and 1000 year long synthetic monthly flows have been obtained for each station as output. The storage-yield model developed here has been applied to both the historical record, and to< 20 50-year-long segments of synthetic record of each one stream, and various storage-yield relationships computed. The historical flows have been applied with a previously developed and verified program to compute the storage- yield relationships by the well-known Gould's probability matrix method, also. The method of this study and Gould's probability matrix method have been compared from the standpoints of both the theoretical developments and the computed results, and it has been argued that the former is superior to the latter with more reliable results at less compu tation time.