Diz osteoartritinde intraartiküler hylan tedavisinin klinik ve MRG ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 103528
  2. Yazar: DUYGU BOLULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı; intraartiküler HA (HylanG-F20) enjeksiyonlarının diz osteoartritinin semptomları, fonksiyonel sonuçlan ve radyolojik görünümü üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu çalışmada ACR tanı kriterlerine göre osteoartrit tanısı alan radyolojik ve semptomatik diz osteoartritli 30 hastanın 40 dizine toplam 120 enjeksiyon uygulandı. Hastalar, plasebo veya HA tedavi grubu olmak üzere randomize olarak ayrıldılar. Gruplar arasında demografik, radyolojik ve klinik açıdan istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Tedavi grubundaki 10 hastanın her iki dizine, 10 hastanın ise semptomatik tek dizine 1 haftalık aralarla toplam 3 kez, 2 mi intraartiküler hylan solüsyonu uygulandı. Kontrol grubundaki 10 hastanın tek dizine yine 1 haftalık aralarla 3 kez SF (plasebo) 2 mi uygulandı. Tedavi etkinliği tedavi öncesi, 1., 2., 3. ve 8. haftalarda WOMAC Osteoartroz indeksi, Lequesne şiddet indeksi ile değerlendirildi. Ayrıca EHA, eftuzyon, diz çevre ölçümü, ağrısız yürüme zamanı, parasetamol kullanım miktarları not edildi. Yürüme, dinlenme, gece, hareket ağrıları YAS ile değerlendirildi. Hastanın ve doktorun tedaviyi değerlendirmesi istendi. Tedavi öncesi ve 8. haftada çekilen MR görüntülerde patellofemoral eklem kıkırdağı derecelendirildi. Tedavi grubunda enjeksiyonlar sonrası 1. haftadan itibaren; VOMAC- A, VOMAC-B, VAS yürüme, VAS dinlenme, VAS gece, VAS-fleksiyon, VAS-ekstansiyon, Lequesne şiddet indeksi, eftuzyon varlığı, diz çevre ölçümü, parasetamol kullanımı, parametrelerinde, 2. haftadan itibaren; VOMAC-C, ağrısız yürüme süresi, 15 metre yürüme süresi, hastanın tedaviyi değerlendirmesi, doktorun tedaviyi değerlendirmesi, EHA-fleksiyon parametrelerinde, 3. haftadan itibaren; EHA-ekstansiyon parametresinde görülen ve 8. haftaya dek süren düzelmeler istatistiksel olarak anlamlı bulundu. 83dışındaki tüm parametrelerde 8. haftada daha da belirginleşen istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. MRG ile değerlendirmede; tedavi öncesi iki grup arasında PF eklem kıkırdak değişiklikleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Tedavi öncesi ve 8. haftada çekilen MR görüntülemelerde, PF eklem kıkırdak değişim evrelendirilmesinde, kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken (p=0,317) HA grubunda anlamlı fark saptandı (p0,05). Diz osteoartritinde intraartiküler HA enjeksiyonlarının, erken dönemde analjezik etkisinin görüldüğü ve 3. haftadan başlayan ve 8. haftada da süren fonksiyonel olarak etkin klinik düzelme sağladığı ancak bu dönem içerisinde MR görüntülemelerde değişiklik olmadığı sonucuna varılmıştır. 84
Özet (Çeviri)
Our objective was to asses the effects of intraarticular injections of Hylan G-F 20 (Synvisc) on symptoms, functional outcome and radiographic view of knee O A. Patients matching the criteria of American Collage of Rheumatology for the knee OA wilh radiological evidence and symptoms were randomly assigned to treatment with hylan or plasebo. A total of 120 injections to 40 knees of 30 patients were performed. Treatment group consisted of 20 patients received three weekly injections of 2 ml hylan into one or both knees. Control group consisted of 10 patients who received three intraarticular injections of plasebo (2ml saline) with weekly intervals. Treatment effectiveness was evaluated by WOMAC Osteoarthritis scale and Lequesne functional index; prior to the injections and after 1., 2., 3., 8. weeks. Fifteen meters walking and painless walking periods, range of motion, effusion, knee circumfrence measuring, need of paracetamol were noted. The evaluation of treatment by the doctor and patients was noted. There were no significant statistical differences in the demographic, radiologic, clinical parametres between groups. In the treatment group, statistically significant improvements were seen in WOMAC-A, WOMAC-B, VAS walking, VAS resting, VAS night, VAS flexion, VAS extension, Lequesne functional index, effusion, knee circumference, need of paracetamol, at first week. Second week WOMAC-C, fifteen meter walking and painless walking periods, evaluation of treatment by the patient, evaluation of treatment by the doctor, ROM-flexion and at third week ROM- extension were found to be significant. When compared to plasebo group significant 85statistical difference were present in all parametres at accept ROM, effusion, knee circumference measuring. When the two groups were compared, no statistical difference was found pretreatment MRG evaluation of patella-femoral articular cartilage (p>0,05). Statistically significant improvement was noted in PF articular cartilage grade in the treatment group when compared pretreatment and 8. week results (p0,05). intraarticular injections of hylan on knee osteoarthritis was seen to have analgesic effect in early peiod. Functional clinical impovement was observed beginning from the 3. week continuing up the 8. week althought there was no change on MRG in that period. 86