Subakromiyal sıkışma sendromunun kombine tedavisinde darbeli manyetik alanın etkisi
The Effect of Pulse Magnetic Fields (PMF) in the combined treatment of subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 103527
  2. Yazar: NÜGET İLGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARAL HAKGÜDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Omuz ağrısının en sık nedeni olan SASS; akromiyon, AKE, korakoakromiyal ligament ve korakoid prosesin altından geçen RK mekanizmasının humeral baş ile korakoakromiyal ark arasında sıkışmasıyla oluşur. Omuzda özellikle gece ağrısı, hareket kısıtlılığı ve sertlik gibi semptomlara yol açması ve olayın ilerleyici karakteri nedeniyle erken dönemdeki tedavide ağrı, inflamasyon ve hassasiyetin azaltılması ile hastanın fonksiyonlarında düzelme amaçlanır. Çalışmamız, SASS' in kombine tedavisinde DMA uygulamasının etkisini belirlemek amacıyla, Ekim 2000 - Mayıs 2001 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı'na omuz ağrısı şikayeti ile başvuran ve SASS tanısı konan Sİ hasta üzerinde yapıldı. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Tedavide 1. gruba kriyoterapi, interferans akım ve ultrason, 2. gruba ise bunlara ilave olarak DMA eklendi Her iki gruba Modifiye Aronen rehabilitasyon programı çerçevesinde; Codman pendulum, AAEHA, duvar izometrik, progresif rezistif ve skapular stabilizasyon kaslarına yönelik egzersizler verildi Her iki grup 20 seans tedavi programına alındı ve DMA 30 dk. olarak uygulandı. Fizik muayene sırasında torasik kifoz, skapula protraksiyonu, skapula elevasyonu, GH - STH paterni kısıtlanması ve skolyoz gibi postural bozukluklar gözlendi. Sonuçlar, UÇLA skalası ve Repeated Measures of Anova ile değerlendirildi. Her bir grubun kendi içinde tedavi öncesi ve sonrası değerlendirme sonuçlan karşılaştırıldığında, iyileşme yönünden istatistiksel açıdan anlamlı ark bulunurken (p= 0,0000), gruplar birbiri ile karşılaştırıldığında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p= 0,663). Sonuç olarak SASS' m tedavisinde egzersiz programına mutlaka yer verilmelidir. Yaptığımız çalışmada DMA uygulamasının istatistiksel olarak kombine tedaviye katkısının anlamlı olmadığı saptandı. Ancak uygulanmasının kolaylığı, önemli bir yan etkisinin olmayışı ve hastalar 65tarafından rahat tolere edilebilirliği açısından DMA uygulamasına kombine tedavilerde yer verilebilir. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF PULSE MAGNETIC FIELDS (PMF) IN THE COMBINED TREATMENT OF SUBACROMIAL IMPINGEMENT SYNDROME (SIS) SIS, which is the most common cause of painful shoulder, develops with the impingement of the rotator cuff, which lies under acromion, AC joint, coracoacromial ligament and the coracoid process, between the humeral head and the coracoacromial arc. The aim is to improve the functions by reducing the sensitivity, the pain and the inflammation in the early treatment due to the fact that it leads to, especially night pains, restrictions on motion and stiffness in shoulder. The study was carried out with the aim to investigate the effect of PMF. in the combined treatment of SIS on 51 patients with painful shoulder who referred to the Department of P.M.R. in me Medical Faculty of Trakya University between October 2000 and May 2001 and whose complaints were diagnosed as the result of SIS. The patients were randomly divided into two groups. Group I was given a combined treatment of cryotherapy, interferantial current and ultrasound therapy. The second group was given the same treatment with the addition of PMF. Both groups were advised Codman pendulum, AAROM, wall isometric and scapular stabilization exercises as part of the Modified Aronen Rehabilitation Program. Bom groups were given a 20- session treatment, each of which lasted 30 minutes. Posture disorders such as torasic kyphosis, scapular protraction, scapular elevation, restrictions on glenohumeral-scapulartorasic motion pattern and scoliosis were observed in the physical examinations. The results were evaluated on the UCLA scala and Repeated Measures Anova. Although there was a significant statistical difference regarding improvement (p=0,0000) when the results of each group before and after treatment were compared, there was no such difference when the groups were compared to each other (p=0,663). 67In conclusion, exercise programs should be added to the combined conservative treatment In the study it was determined that PMF. had no significant statistical additive effect on the combined treatment. However, because of its ease of application, absence of serios side effects and its tolerabilhy it can be applied in the combined treatment of SIS. 68