Serbest ve greko-romen stil minder güreşi hakemlerinde iş doyumu
- Tez No: 103625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. CAN İKİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, uluslararası ve millî düzeyde görev yapan minder güreşi hakemlerinin yaptıkları işten duydukları hoşnutluğun ya da hoşnutsuzluğun derecesini belirlemektir. Bunun yanında, eğer varsa, işleriyle ilgili hoşnutsuzluğun söz konusu mesleğin hangi alanından kaynaklandığını da ortaya koyarak iş motivasyonunu yükseltici önerilerde bulunulacaktır. Çalışmamızda Türkiye'de faal olarak görev yapan 119 güreş hakemine“Minnessota Jobs Satisfaction”anketinin kısa şekli uygulanmıştır. Likert tipi bir ölçeği içeren bu anketteki 20 sorudan iki tanesi, güreş hakemliği ile ilişkilendirilmesi mümkün olmadığı için dışarıda bırakılmıştır. Verilerin SPSS programında değerlendirilmesinden sonra frekans analizi ve ortalama puan hesaplaması yapılmıştır. Kariyer planlaması yönünden meslekten duyulan hoşnutluğun yaşa ve ilgili meslekteki çalışma süresine bağlı olması sebebiyle, söz konusu ilişkiyi araştırırken ki-kare analizinden de yararlanılmıştır. Türkiye genelinde faal olarak çalışan milli, uluslararası ve superior güreş hakemlerinin işlerinden aldıkları ortalama doyum puanı 66,46, ulaştıkları ortala değer ise u= 3,61'dir. Bu sonuçlar, güreş hakemlerinin nötr bir doyumun çok az üstündeki bir memnuniyetle işlerini sürdürdüklerini göstermektedir. Genel iş doyumunun bu düzeyde kalmasının temel sebebi, ücret politikasından duyulan hoşnutsuzluktur (u= 1,78). Sadece başarı değerlemesi boyutundan duyulan hoşnutluk vasatın üzerinde çıkmıştır (u= 4,20). VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to define the satisfaction or the dissatisfaction grade of mat wrestling referees from the job they do in international and national levels. Besides that, by clarifying the' reasons of the dissatisfaction, if exists any.relayted to their job.there will be suggestions to increase the work motivation. In this study.the short form of the survey of“Minnessota Jobs Satisfaction”was applied on 119 wrestling referees who do this job actively in Turkey. In this survey consisting a Likert type scale.two questions out of 20 were not taken into consideration as they were not able to be related to the job of wrestling referee.After the data were evaluated in SPSS programme.frequency analyse and average mark calculation had been done. In the career point of view, since the job satisfaction is related to the age and working period, ki-square analyse was used while mentioned relation had been searched. 66,46 is the satisfaction mark and u=3,61 is the average value for the job satisfaktion of the active national, international and superior wrestling referees working in Turkey wide.These results show that wrestling referees continue doing their jobs with a satisfaction a bit higher than neutral level of job satisfaction.The base reason for this result is the dissatisfaction on the payment policy (u=1,78).Only the satisfaction from success evaluation was found upper than the average (u=4,20). VII T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURU Lü DOKÜMANTASYON MERKEZİ