Türkiye'deki eurygaster lap. (Heteroptera:scutelleridae) türleri üzerinde sistematik araştırmalar
Systematical studies on the species of eurygaster lap. (heteroptera:Scutelleridae) from Turkey
- Tez No: 10374
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
_79,_ ÖZET Bu çalışmada Graminne familyası "bitki türlerinde zarar yapan Eurygaster cinsine bağlı Türkiye'deki mevcut türlerin morfolojileri, tanınmaları, yayılışları, konukçuları ve kışladıkları yer ve kışlak bitkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun için Türkiye'nin çeşitli yörelerinden toplanmış ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Kolleksiyonlarmda mevcut olan bütün örnekler gözden geçirilerek incelenmiştir. Bu yönde yapılan araştırmalar da Eurygaster cinsine bağlı Türkiye'de E. schreiberi Mtd., E. austriaca (Schrk.), E.dilaticollis Dohrn, E.hottentot- tja (F.), E. maura (L. ), E. integriceps put. ve E. testu- dinaria (Geoff r.) olmak üzere 7 türün bulunduğu anlaşılmıştır. Lodos (1963) un dana önce İzmir'de bulduğu ve bir tek dişi örneğe dayanarak tanıtımını yaptığı E. chinai isimli tür de dikkate alınırsa Türkiye'de balen 8 türün bulunduğu kabul edilebilir. Ancak bu sonuncu türe ait örnek British Museum (îî.H.)'de bulunduğu için, bu tür üzerin de maalesef inceleme olanağı bulunamamıştır. Bu çalışmada Türkiye'de bulunan ve yukarıda söz konusu edilen 7 türün teşhis anahtarı yapılmış, sinonimle-- 80 - ri, bunların Palearktik bölgeyle Türkiye'deki yayılışları, konukçuları ve kışlakları hakkında literatüre dayanarak gerekli bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Bu arada Türkiye'de bulunduğu literatürden anlaşılan, fakat bulunduğu lokaliteler hakkında hiçbir bilgi bulunamayan E. schreiberi, E. dilaticollis ve E. hottentotta'nm Türkiye' deki kesin yayılış alanları ilk kez bu çalışmayla ortaya konulmuştur. Ele alman 7 türün Türkiye'deki yayılışları ayrı ayrı haritalarla gösterilmiştir. Kolleksiyonlarda mevcut E. maura'ya ait 1301, E. austriaca'ya ait 458 ve E. integriceps'e ait 260 örnek bu çalışmada iyi şekilde incelenmiş olup bu türlerin Türkiye'de en yaygın türler olduğu ortaya konulmuştur. Bununla birlikte zararlılık yönünden en önemli türün E. integriceps olduğu kuşkusuzdur.
Özet (Çeviri)
«81- SUMMARY SYSTEMATICAL STUDIES ON THE SPECIES OF EURYGASTER LAP. (HETEROPTERA: SCUTELLERIDAE )FROM TURKEY This study deals witli tlie morphologies, distribu tions^ host plants and overwintering sites of the species of Eurygaster which damage in Graminaeous plants in Turkey, For this purpose, all the specimens“belonging to Eurygaster collected nearly all over of Turkey and depo sited in the University of Ege, Faculty of Agriculture Plant Protection Department were checked. As a consequence of this study it has found that 7 species belonging to Eurygaster namely E. schreiberi Mtd., E, austriaca (Schrk.), E. dilaticollis Dohrn, E, hottentotta (F.), E. maura (L.), E. integriceps Put., E. testudinaria (Geoffr.) in Turkey. E. chinai which was de scribed.. by Lodos (1963) must be added this fauna. But unfortunately its single female specimen could not checked by us. Because it is deposited in the British Museum (H”. H.), London.-82- The key to the species, synonyms and distributions are given in the text. The another data concerning with host plants and overwintering sites for each species are also given. The unknown localities in Turkey of some species such as E. schreiheri, E. dilaticollis and E. hotten- totta are also brought to light by this study. The distribution of each species in Turkey are shown in the separate maps. It is concluded that E.integriceps, E. maura and E. austriaca are the most common species in Turkey.