Serada yetiştirilen sebzelerde Botrytis cinerea Pers.'nın biyolojik kontrolu üzerinde araştırmalar
Investigations on biological control of Botrytis cinerea Pers. on the greenhouse grown vegetable crops
  1. Tez No: 10373
  2. Yazar: FİGEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
1988-1990 yılları arasında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde gerçekleştirilen bu çalışmada, Ege ve Akdeniz Bölgesi sera alanların da, yoğun bir şekilde görülmekte olan kurşuni küf hastalığının Biyolo jik alarak kontrolü amaçlanmıştır. - Bu çalışmada, Ege ve Akdeniz Bölgelerindeki sebze seraları ge zilerek, toplanan yaprak ve toprak örneklerinden izolasyonlar gerçekleştirilmiştir. - B. cinerea'nın Biyolojik ajanlarla kontroluna yönelik, bu anta gonist arama çalışmalarında, tüm örneklerden toplam 756 adet, değişik sistematik gruplara ait, mikroorganizmalar elde edil miştir. - Elde edilen bu mikroorganizmalar, teker teker laboratuvar test lerine tabi tutularak, B_. cinerea ' ya karşı etkililikleri denen miştir. - Etkili bulunan, 134 Actinomycetes, Fungus ve Bakteri izolatı, ilk test bitkisi olan bakla ile, B. cinerea ' ya karşı denenmiş lerdir. - 82 Actinomycetes izolatmdan, 9 (% 10.9) u, 40 Fungal izolattan 1 (% 2.5)'i ve 20 Bakteriyel' izolattan 1 (% 5) ; i etkili bulun muştur. Bakla testlerinde B. cinerea' yi en yüksek oranda en gellediği saptanan, üç antagonistik mikroorganizma, diğer in- vivo çalışmalar için seçilmişlerdir. - Seçilen, üç antagonistik mikroorganizmadan F-1 kod numaralı izolat, Paecilomyces lilacinus. B-17 numaralı izalat ise, Bacillus firmus olarak tanılanmıştır. Antagonist mikroorganiz ma olduğu literatürde kayıtlı olan bu izolatlar ile. domates, hıyar, biber ve patlıcan bitkileriyle saksı denemeleri yapıl mıştır. P. lilacinus ile yapılan deneme sonuçlarına göre; bu bitkilerde sırasıyla % 97.11, 62.80. 84.37 ve 82.94 koruyucu luk belirlenmiştir.-Sk- Diğer antaganistik mikroorganizma nlan B_. firmus'de saptanan koruyuculuk değerleri ise, aynı sıra içerisinde. % 70-72, 59.97. 84,37 vb 60-77 bulunmuştur. Diğerlerine göre etkililiği daha az olan Actinomycetes (A-2) izolatı sonuçları % 70.72. 59.97, 60,53 ve 11.08 değerlerinde seyretmiştir. Bu denemelerde karşılaştırma karakteri olarak alman ve serala rımızda B. cinerea'ya karşı savaşımda kullanılan Vinclozolin de saptanan ortalama değer % 76.65 olmuştur. Deneme sonuçlarına göre _P. lilacinus, hemen hemen dört bitkide de BL cinerea'nm kontrolunda en yüksek koruyuculuğu sağlayan mikroorganizma olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Study conducted from 1988 to 1990 years in Aegean University, Faculty of Agriculture, it has been aimed to biological control of gray mold occurred extensively in the greenhouses over the Aegean and Mediterranean Regions. - For the present study, vegetable greenhouses in Aegean and Mediterranean Regions were surveyed, leaf and soil specimens were selected and necessary isolations were performed. - For the purpose of searching the antagonistic organisms for the control of j3. cinerea with biological agents. 756 several microorganisms belonging to the different systematical groups were isolated. - The microorganisms obtained have been tested for the control Df B_. cinerea by means of the laboratory assays individually. - 134 effective Actinamycetes. Bacteria and Fungi isolates have been firstly tested on the broad bean plants, - It was found to be effective 9 (1G.9 %) out of 82 Actinamycetes isolates, 1 (5 %) out of 4D fungi isolates and 1 (5 %) out of 2G Bacterial isolates. 3 Antagonistic microorganisms showing as highest protection in the assays on the broad beans were selected for further in-vivo studies. - From the 3 antagonistic microorganisms selected in previous studies, F-1 code-numbered isolate was determined as Paecilomyces lilacinus and B-17 as Bacillus firmus. The pot experiments with the plants of tomato, cucumber, pepper and eggplant were done with these organisms indicated as the antagonists in the related reports. According to the results of tests with P. lilacinus, it was determined the protective effects of 97.11, 62. 8D, 84.37 and 82.94 % respectively.-66- The other antagonistic microDrganisms, Bacillus firmus, had the protective effect af 7D.72, 59.97. 8^.37 and 8G.77 % in the same range, related ta the hast plants. ActinDmycete (A-2) isolate, which was found as less effective than the others, exhibited the protection levels of 7D.72, 59.97, 60.53 and 11.D8%, respectively. The Uinclozolin taken as a comparison material and used for the control of B_. cinerea in greenhouses showed approximately 76.66 % values on protection. According to the data from experiments, P. lilacinus was detected as the microorganism showing highest effects Df protection for control of the B. cinerea in the almost all of the host plants.