Bilgi toplumunun analizinde Popper'ci ve Khun'cu paradigmalar
- Tez No: 103797
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Köklü dönüşümlerin gerçekleştiği bir çağda hızlı bir değişim sürecini yaşamaktayız. Bilimde, teknoloji de, Kültürde, bir çağın mantığındaki değişimi görmekteyiz. Kısacası küresel bir dünya da bilgi çağını yaşıyoruz. Teknoloji temelli bu paradigmal değişimler tüm alanları içine almaktadır. Bilgi toplumu yepyeni bir Paradigmanın habercisidir de. Bu Newton 'un paradigmasından, Kuantum Paradigmasına geçişin bir yoludur. Böylece Toplum genel batlı bir değişimi yaşamaktadır. Kuantum Paradigmasının tarihsel, felsefi, sosyolojik ve iktisadi temelleri Çok Çeşitli olabilmektedir. Kari Popper ve Thomas Khun bu paradigmal dönüşümün kuşkusuz en önemli yapı taşlarıdır. Bu çalışmada öncelikle Bilgi Toplumunun temelleri ve yapısı üzerinde durulduktan sonra yeni bir paradigmal arayışa girildiği belirtilmektedir. Bu paradigmal arayış içerisinde Popper'in“Yanlışlanabilirlik”ve Khun'un“Bilimde Devrimcilik”anlayışları incelenmiştir. Bunlara bağlı olarak iktisat metodolojisi üzerindeki etkileri de araştırılmaya çalışılmıştır. Ardından Bilgi Toplumunun temel paradigması olan“Kuantum”paradigmasının iktisatta etkileri kısaca gözden geçirilmiştir. Kuantum dönüşümünün metodolojik etkileride incelenmeye çalışılmıştır. Son bölümde Türkiye'nin bu paradigmal değişime tarihsel, siyasal, kültürel ve iktisadi yönlerden, ne ölçüde uyum sağladığı ve nasıl bir model izleyerek Bilgi Toplumuna doğru paradigmal sıçramayı gerçekleştireceği araştırılmaya çalışılmıştır. Bu sürecin çok önemli olduğu zaman yitirilmeden, gerekli düzenlemelerle Bilgi Toplumuna giden trene binilmesi ve hızla yol alınması anlatılmaya çalışılmıştır. Aksi takdirde Türkiye gerektiği ve hakettiği konuma yükselemeyecektir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We are living in a age of rapid developments and basic changes. We are seeing the changes in the logic of science, technology and culture. Namely we are living in a knowledge age in global world. The base of this technology consists of paradigmal changes in every field. Knowledge society is a messanger of the newest paradigma. This is a passage from Newton's mecanic paradigma to Quantum paradigma. By means, the society is living changes in basic concepts. Quantum paradigma is based on several concepts in history, phylosophy, and economy, Thomas Khum and Karl Popper are leaders in this evolution. In this study, it is seen that we are beginning a new paradigmal search after the indication of basic concepts in knowledge society and formation. In this paradigmal search Popper's“Mistake ability”and Khun's“New formations in Science”theories are observed. As related to this, the effects upon economic methodology are tried to be increased. After this, "The effect of methodology upon the Quantum change. in the last part of the study, we tried to observe the degree of the adaptation of Turkey to these politics, history, culture and economic states and the paradigmal change. Also we tried to see the way in wich Turkey will follow to the knowledge society with this paradigmal evolation. It is indicated the importance of this evolation period and we have to get on the train leading to the knowledge society as soon as possible, with the needed changes. Otherwise, Turkey will not be in the situation which is needed and deserved.