Konya bölgesi (Beyşehir, Ermenek, Ilgın) kömürlerindeki eser elementlerin tayini
- Tez No: 10390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZ Medeniyetin, ilerlemesi ile kişilerin ihtiyaçları her geçen gün daha da artarken, bu ihtiyaçların karşılandığı kaynaklar gün geçtikçe azalmaktadır. Günlük hayatta kullanılan binlerce eşyanın ham maddesi ve enerji kaynağı alan petrolün ise fiyatı birçok ülkelerde ekonomik kriz meydana getirecek şekil de hızla artmaktadır. Böyle bir dünyada özellikle petrol bakımından fakir ülkeler için kömür, hem bir enerji kaynağı, hem de endüstri için ham madde kaynağı alarak büyük önem taşımak tadır. Kömürün büyük önem taşınmasının tabii sonucu alarak, kömür üzerinde çok yönlü bir araştırma ülkemizde ve bütün dünyada yoğun bir hızla devam etmektedir. Kömürdeki eser elementler kömürle ilgili proseslerde katalizör veya katalizör zehirleyicisi alarak rol oynamaktadır. Kömürün yakıt alarak kullanılmasında ise eser elementlerin yakma üniteleri ve yakma işlemi ü- zerindeki etkilerinin bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca kömürün en çok kullanılan bir yakıt olması sebebiyle ihtiva ettiği eser elementlerin belirli bir değerin üzerinde olması, çevre ve insan sağlığı için tehlikelidir. Gelişmiş ülkelerde kömürler ihtiva ettikleri elementler bakımından incelenmekte ve standartlaştırılmasına çalışılmak tadır. Kömürdeki eser elementlerin öneminin anlaşılıp kabul edilmesine rağmen, bunların neler olduğu ve miktarlarının tayinlerini sağlıyacak standart bir analiz henüz ortaya konmamıştır. Kömürdeki eser elementlerin öneminin büyük olması sebebiyle, bu çalışmada Konya bölgesi kömürlerinden olan Beyşehir, Ermenek ve Ilgın kömürleri ve bu kömürlerin küllerindeki eser elementler atomik absarpsiyon spektroskapisi ve alev fotometresiyle tayin edilerek, Beyşehir, Ermenek ve Ilgın kömürleri ile küllerindeki eser elementler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Developing civilization and increasing worlds population incereases demand for all kind of goods used by humanbeing, on the other hand natural resources which raw material provided far those goods decreases day after day. While petroleum which is the main source of energy and raw material of thousands of goods used in daily life decreasing, that price of it increases as fast as cousing economic crises in a number of countries. In such a world especially for those countries which they are poor in petroleum, coal gains a great importance as a source of energy and industrial raw material. Because of great importance, intensive and multiaimed researchs are maintainge on coal arraund the world and in Turkey. Amounts of trace elements desired to be known for several reasons. Trace elements involve sometimes as a catalyst but sometimes function as poisons of costly in coal liquefaction and coal gasification praceses. While liquefaction of coal, those trace elements remain in coal liquid and whenewer those liquids used power generation or in petrochemicals for numer of reasons to know the amounts of trace elements is necessary. Because coal is the mostly used solid fuel some of the trace elements in it causes potential environmental pollution and show harmful 1 affect on humanhealt after cerlain amount. So in some of developed countryes determination and standardization of trace elements in coal considered by state rather than individual invest i gat ers. The significance of trace elements in coal is being accepted but a standart method to determine them is not provided yet. Because the investigation of trace elements in coal has been very intresting, recently in this work, the trace elements in Beyşehir, Ermenek and Ilgm lignites from Konya region and their ashes were determined by using Atomic Absorption Spec troscopy metod and Flame Fotometer.