Bölgesel kalkınma ve cazibe modelleri
Regional development and gravity models
  1. Tez No: 103957
  2. Yazar: EMEL CANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
IV ÖZET Bölgesel Kalkınma ve Cazibe Modelleri Bu çalışmada, bölgesel kalkınma çalışmalarında kullanılan cazibe modelleri incelenmiş ve elde edilebilen verilere dayalı olarak genel cazibe modelinin uygulanmasına çalışılmıştır. Bölgesel kalkınma modelleri arasında yer alan ekonomik temel teori, girdi-çıktı modeli, cazibe tipi modeller, gelişme kutupları teorisi ve pay arttırma analizi incelenmiştir. Cazibe modelleri incelenirken, bölge türlerini de ele alma gereği ortaya çıkmıştır. Bölge türleri olan homojen bölge, polarize bölge ve plan bölge kavramları tanımlanmış ve ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Cazibe tipi modeller incelenirken çekim güçlerini etkileyen uzaklık kavramı ve uzaklığın çekim güçlerini nasıl etkileyebileceği konusu üzerinde durulmuştur. Kimi modellerde uzaklıkla ters orantılı, kimi modellerde uzaklığın karesiyle ters orantılı olarak değişen çekim güçlerinin, uzaklığın bilinmeyen bir parametreye bağlı üssüyle ters orantılı olması da incelenmiştir. Bunun dışmda uzaklığın çekim gücüne etkisini, üstel fonksiyonlarla ifade eden cazibe modeline de yer verilmiştir, öte yandan cazibe modellerinde çekim gücünü olumlu biçimde etkileyen nüfus, pazar büyüklüğü, bazı merkezlerden alış ve satışlar gibi değişkenlerin cazibe modellerinde nasıl yer aldıkları ile ilgili çözümlemeler yapılmıştır. Yapılan uygulamada ise, Antalya bölgesinde alt bölgelerin birbirlerine etküerinin yoğunluğunu ölçmek ve polarize bölgeyi belirlemek için genel cazibe modeli kuUarulmıştır. Bu modele göre, etkileşim, yerlerin ne kadar büyük olduğu ve yerlerin birbirlerinden ne kadar uzak olduğu ile ilişkilidir. Yerler ne ölçüde geniş olursa; yerlerin birbirleri için sahip oldukları cazibe de o ölçüde artmaktadır. Yerler arasındaki uzaklık yerlerin birbirleri için sahip oldukları cazibeyi azaltıcı yönde etki yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Regional Development and Gravity Models In this study, gravity models that used in the regional development studies are examined. General gravity model is tried to put into practice based on some datum like population and distance between two places. Regional development models are economic base theory* input-output methods, gravity- type models, growth pole theory and shift-share analysis. These regional development theories are also examined. While gravity models are being examined, necessity of region types come to light. The concepts of homogeneous region, polarised region and planning region are defined and explained. While gravity type models are being examined, a lot of atttention is given to the concept of distance. In the application, to measure the intensity of the interaction between the places in Antalya and to determine the polarised region, general gravity model is used. According to this model, interaction is related to the size of the places and the distance between these places.