Arazi ve arsa düzenlemesinde 3194 sayılı İmar Kanununun 18. maddesi uygulamaları
  1. Tez No: 10399
  2. Yazar: ŞABAN İNAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. ABBAS BARIŞKANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kanuni dayanağına, 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 18. Maddesinden alan, imar planı uygulaması yollarından birisi ve zaman-verim eşleme si itibarı ile en uygunu kabul edilen“Arazi ve Arsa Düzenlemesi”yo luyla plan uygulamaları bu tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, kentsel mekanı oluşturan alanlarda yapılan plan uygulamaları, işlem sırası önceliğinde ve uygulamaya yönelik olarak ele alınmış, detayları gerekçeleriyle beraber ortaya konmuştur. Ayrı ca, seçilen bir pilot bölgede yapılmış sayısal uygulama ile konu pe kiştirilmiştir. Uygulamaların, bu konuda oluşturulmuş bilgi-işlem programları kullanılarak bilgisayar destekli çözüme ulaştırılması, bir takım olum suz gelişmeleri de önlemesi düşüncesiyle günümüzde geçerlilik kazan mıştır. Ancak bu çalışmada yer almış sayısal uygulama, çeşitli aşama larındaki işlem mantığını ortaya koymak düşüncesiyle klasik işlemler le yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is about application of town plan ning with the use of“Land Formation”this is based on the law numbered as 3194. In this study, the town planning applications in housing area are discussed in detail in terms of operational steps and applicabi lity. A numeric example for the application is also given» Computer supported applications are gaining popularity since it bring solution to some problems. However, in this study, numerical applications are carried out in conventional way. This is done to show the logic behind the various operations.