Türkiye şartlarında toprak bilgi sistemi ve temel esasları
  1. Tez No: 10400
  2. Yazar: ALİ ERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET v Toplumsal hayatta toprak önemli bir kaynak ve değerdir. Bu kaynak üzerindeki istekler sürekli artmaktadır. Buna karşılık toprak arttırıla maz özelliklidir. Bu özelliği nedeniyle planlı kullanılması gerekmekte dir. Planlamada bilgiler çok önemli bir altlıktır. Bilgilerin mevcut yapısı, sunulacak hizmeti olumlu veya olumsuz doğrudan etkileyecek özel liktedir. Toprak hakkında bilgi edinme çabaları ve şekilleri sürekli değişim göstererek günümüze kadar gelmiştir. Toprağa olan ihtiyaç ve beklentile rin artması, planlama anlayışlarının değişmesi ve özellikle bilgisayar teknolojisinin gelişmesi, mevcut çalışmaların yeniden ele alınmasını zo runlu kılmaktadır. Artık, bilgi kullanıcı kitlesine hizmet vermek üzere tasarlanmış, çok sayıda kullanıcılı ve çeşitli fonksiyonları yerine geti ren bilgi sistemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Mevcut sistemin yeniden yapılanmasının gerekliliği ve bu yapılan manın temel esasları sunulan çalışmada, Toprak Bilgi Sistemi ; standart ları, donanımı ve yazılımı ile verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde tanım, kapsam ve yöntem kısaca ele alınmıştır. İkinci bölümde, mevcut yapı irdelenerek sistemin bir analizi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, Toprak Bilgi Sisteminin temel esasları, bil gi kullanıcı ve yönetimi ile, bilgilerin özellikleri, türleri ve stan dartları verilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, sistem donanımı ve bilgi güvenliği konuları işlenmiştir. Beşinci bölümde, sistem yazılımının özellikleri verilerek, veri tabanı yönetim sistemleri ve programlama dil leri tanıtılmıştır. Altıncı bölümde, sistem algoritması verilmiştir. Ye dinci bölümde, bilgi kayıt ve dosya temel yapıları sunulmaktadır. Seki zinci bölümde, geliştirilen programın çalışma esasları ve özellikleri (sistem konfigürasyonu) tanıtılmaktadır. Dokuzuncu ve son bölümde ise, durum değerlendirmesi yapılarak, öneriler sunulmakta ve sistemle ulaşıla cak sonuçların bir özeti verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT '“' \ *, ' ”-*¦ The land is an asset and a source in social life. The denîand -ân the land is continually increasing. However it is impossible to increase and produce new land. For this reason the use of land must be well planned. Sufficient information is a necessity for planning. The structure of information has an adverse or good effect on many services. The struggle for gathering information about land has been changing continually. The increase in demand on land, the changing planning methods, and especially the development of computers resulted in a necessity to renew the previous work. In this point, there is a need for information systems to serve many people's different purposes. The need for restructuring of previous system and its main principles, Land Information System, are presented along with hardware and software considerations. In the first chapter, definitions, contents and methods are briefly evaluated. In the second chapter, an analysis has been made by studing present structure. In the third part, the main properties of Land Information System, users and administration properties of information, their types and standards are presented. In the fourth chapter, system hardware and security of information are explained. In the fifth chapter, by presenting the properties of system software, the programming languages and data base management are studied. In the sixth chapter, an algoritm for the system is given. In the seventh chapter, file recording and main file structures are presented. In the eighth chapter, the principles of operating program that is developed and its properties are evaluated. In the last chapter, the present situation is reviewed and some recommendations are offered and the results are presented.