Coğrafi bilgi sitemi (CBS) ile metropoliten şehirlerde acil durum planlaması
Emergency planning in metropolitan cities by GIS
- Tez No: 104041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ZEKİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bilgi ve bilgisayar teknolojisinin gelişimi ile birlikte uygulanmaya başlanan Coğrafî bilgi sistemleri (CBS), birçok meslek dalında ve iş kolunda takip ve planlama için kullamlmaktadır. CBS en genel tanımıyla her türlü veriyi birbirleriyle ve coğrafî konumlan ile ilişkilendirerek bilgisayar ortamında toplamak ve bunları grafik ya da basılı olarak izlemektir. Özellikle gelişmiş ve büyük şehirlerde her türlü acil durum planlaması ve yeniden organizasyonu yapılırken, tüm veriler birbirleri ile ilişkilendirilebilmeli ve bütün bu verilerin birlikte analizi yapılabilmelidir. Bu kadar fazla ve karmaşık bilginin olduğu ve özellikle bunların coğrafi konumlarını da göz önüne almak gerektiğinde Coğrafî bilgi sistemleri (CBS) kullanımı zorunludur. Acil durum yönetim gereksinimlerinin analizi için geçmiş afet ve acil durum olaylarının tümünün gözden geçirilmesi ve gerektiği şekilde analiz edilmesi için konuma bağlı bir veri alt yapısına gereksinim vardır. Bu tür bir alt yapımn günümüz teknolojisi ile yapılabilirliğinin en uygun aracı ise Coğrafî Bilgi Sistemi'(CBS)dir. Acil durum planlamasında en çok zaman alan kısım veri elde etmektir. Veriler değişik yollardan edinilerek Coğrafî bilgi sistemlerine entegre edilebilmektedir. Eğer varolan verilerden yararlanılacaksa çalışmada kullanılmayacak verilerin ayıklanması gerekir. Bu çalışmada bir çok bilgi (yol, bina, çit, elektrik direği) içeren haritalar sayısal olarak temin edilmiş ve veri ayıklaması sonucunda sadece yol bilgilerinin kalması sağlanmıştır. Çalışmada mekansal analiz için ağ analizi kullanılmıştır. Uygulama yapılan bölgeye ait yol ağı üzerinde, veriler düğüm-çizgi (arc-node) veri modeline göre oluşturulmuştur. Oluşturulan düğüm noktalan ve bu düğüm noktalan arasındaki hat'lar bir veritabanında tutulmuştur. Geliştirilen yazılım CAD tabanlıdır ve Windows ortamında çalışabilmektedir. En kısa yol (path) ve adres belirleme için yazılımın içine ek bir modül yazılmıştır. Bu işlemler için Dijkstra Algoritması kullanılmıştır. Dijkstra Algoritması ağ analizlerinde kullanılan etkin bir algoritmadır. Acil durum analizleri itfaiye, ambulans ve polis hizmetleri için gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlan hem yazıyla hemde görsel olarak verilmiştir. Uygulamada iki tür ağ analizi yapılmıştır:. Sadece iki düğüm noktası arasındaki hat uzunluğu dikkate alınarak hesaplanan en kısa yol. Düğüm noktalan arasındaki hat'lara belli zaman aralıklannda belli hızlann verilmesiyle hesaplanan en hızlı yol Uygulamada en kısa ve en hızlı yol ayn ayn ele alınmış ve aralanndaki farklar gösterilmiştir. Uygulamaya duraklann ve dönüşlerin de dahil edilmesiyle daha kapsamlı sonuçlar elde edilebilir. XI '"li^ias ksiöÇalışmada ilk olarak coğrafî bilgi sistemleri hakkında genel bilgiler verilmiş, daha sonra veritabam kavramları ve veri modelleri açıklanmıştır. Uygulamada ağ analizi üzerinde yoğunlaşılmış olmasına rağmen diğer analiz türleri hakkında da bilgi verilmiştir. Daha sonra afet planlaması hakkında bilgi verilmiştir. Afet planlamasının evreleri olan afet öncesi, afet sırası ve afet sonrası yapılacaklar hakkında bilgi verilmiştir. Afet planlaması çok geniş kapsamlı bir konu olduğu için, yapılan çalışmada, afetler içinde önemli yer tutan yangınlar ele alınmıştır. İtfaiye teşkilatının bugünkü durumu gözler önüne serilerek olası bir afette itfaiyenin daha etkin müdahalesini sağlamak amacıyla çözüm önerileri getirilmiştir. XH
Özet (Çeviri)
EMERGENCY PLANNING IN METROPOLITAN CITIES BY GIS SUMMARY Geographic Information System has been used for monitoring and planning for various branches for the last decade. GIS, with most common definition, is to monitor data graphically and to gather with computer media by referencing with each other and their geographical locations. Especially, as emergency planning and re organization are being applied in developed and big cities, the whole data can be referenced each other and can be analyzed together. The use of GIS in planning and organization of available excessive and complex information is unavoidable. The all previous disaster and emergency cases are analysed for the needs of any possible emergency management in the future. Therefore data base is required to handle them. The Geographic Information System is a tool for constructing the background with current technology. The most important part in Geographic Information System is the data acquisation which takes time. The data collected by different ways are integrated into Geographic Information System. If the existing data are used, the excessive data are discarded. In this study, the maps with many data such as road, building and electric lines were obtained in a digital form, and the only road information is extracted from that file as required. In this study network analysis is used for spatial analysis. The data are constructed according to the arc-node data model on the road network of the area. The nodes and the arc between any two nodes were stored in a database. The software developed in the scope of this research is based on CAD, which can be used in Windows environment. An additional module is written for the shortest path and the address information. The so called, Dijkstra Algorithm which is an efficient algorithm used in network analysis is used in the process. Emergency analysis is performed for fire, ambulance and police departments. In this study two analyses are performed:. The shortest path which only takes into account the length between any two nodes.. The fastest path by introducing certain speeds into the paths between the nodes in certain times. In the study the shortest and the fastest paths were examined seperately. In practice, more comprehensive results can be obtained by introduing“stops”and“turning points”. In this study, a general background information about Geographic Information System is introduced first, then database and database models were explained. Since the network analysis is the scope of this research it is explained more detailed as well as other analysed techniques. Then the necessary information regarding the disaster XIIIplanning is presented. In addition, the needs for“before, during and after”disasters are introduced. As the disaster planning is an extensive topic, only the fires are taken into account in this research. The current status of all the fire brigades in Istanbul are examined, and the solutions of the problems that can be encountered in the future are presented for the effective responses of the fire brigades. T.C. YÜKSEKCSBETİM KURUU xiv DOKOESAHTASTN