Kolon boyut oranı değişiminin perdeler ve çerçeve arasında kesme kuvveti dağılımına ve donatı oranına etkisi
The Effectiveness of colon size rate changing to the cutting force distribution and to the equipment rate
  1. Tez No: 104315
  2. Yazar: ENVER YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler ; Perdeli Çerçeveli sistemler, Deprem, Kesme kuvveti, Kolon kesit boyut oranlan, Donatı oranı. Bu çalışmada deprem etkisinin önemli olduğu konut ve işyeri tipi 6,8 ve 10 katlı perdeli- çerçeveli yapılarda, kolon boyut oranının değişmesiyle, perdelere ve kolonlara düşen kat kesme kuvvetinin değişimi ile kolonlardaki donatı miktarının değişimi araştırılmıştır. Birinci bölümde ; problemin tanımı yapılmış amacı ve kapsamı belirtilmiştir. İkinci bölümde ; deprem etkisindeki yapılarada, düzensiz binalar, süneklik, taşıyıcı sistemler ile perde ve çerçeve karşılıklı etkileşimi konularında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ; yapının dinamik analizinde kullanılacak yükler hesaplanmıştır.Döşeme ağırlığı, kiriş ağırlığı, perde ağırlığı, uygun boyutta seçilen kolon ağırlığı hesaplanmış, kolon boyut oranının değişimine bağlı 6,8,10 katlı binaların toplam ağırlıkları hesaplanmıştır.Bulunan bu sonuçlarla deprem yönetmeliğinin hükümlerine uygun olarak depremde oluşacak yatay yükler bilgisayar programı yardımıyla hesaplanmıştır. Dördüncü bölümde ; depremde oluşacak yatay yükler neticesinde kat adedine ve kolon boyutu oranlarının değişmesiyle kat kesme kuvvetlerinin perde ve kolonlara dağılımı belirtilmiştir.Binalarda kolon boyutu oranlarının değişmesiyle kolonlardaki donatı alanı hesaplanmıştır. Son bölümde ; elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur. Yapılan dinamik analizinde“SAP 90”paket programı kullanılmışta. xı
Özet (Çeviri)
THE EFFECTIVENESS OF COLON SIZE RATE CHANGING TO THE CUTTING FORCE DISTRIBUTION AND TO THE EQUIPMENT RATE SUMMARY Key words ; shear-wall system, Earthquake, Shear forces, Choosen iron equipment. İn this work;where earthquake effect has been important in house buildings and piazzas such as 6,8,10 floor with shear-walls frame constructions, after the changes of column dimensionals,floor shear forces changes which occurs in shear- wall and column with dose of iron equipment researched. At first chapter ; problem's definition, it 's aim and embrace has been made. At second chapter ; The topics on the untidy buildings, the streching, the carrier systems, the drapes and windows effectiveness each other are informed that they are affected by eartinquake. At third chapter ; Which is used load at the constructions dinamic analysis has been calculated. Heaviness of floor, beams, shear- wall, choosen appropriate coloumn has been calculated and at the changes of coloumn dimensionals proportion such as 6,8,10 floor constructions local heaviness calculated. Finding result according to earthqvake governing statutes which horizantal loads can be to take form with earthquake has been calculated by helping computer program. At fourth chapter ; Result at horizantel loads which has taken form withthe earthquake changing coloumn dimensionals proportion amount of floor shear forces for shear- wall and coloumn dispertion has been determined in addition constructions, direction at earthquake and with the changes of coloumn dimensionals proportion, sphere of iron equipment has been calculated. xnAt the end ; Getting result has been compared and gived some suggestion for user. Constructions dynamic analysis has been calculated by“ SAP 90 ”packet program. xiu