Perde boyut oranı değişiminin perdeler ve çerçeve arasında kesme kuvveti dağılımına etkisi
The Effectiveness of shear-wall size rate changing the cutting force distribution
- Tez No: 129094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler ; Boşluklu Perde, Perdeli Çerçeveli Sistemler, Deprem, Kesme Kuvveti, Perde Kesiti Boyut oranları. Bu çalışmada değişik perde boyutlarına ve yerleşimine sahip binalarda perde en kesit boyutlarının değişmesi ile perdeli-çerçeveli ve boşluklu perdeli -çerçeveli olan yapılarda, perdelere ve kolonlara düşen toplam kesme kuvvetleri araştırılmıştır. Birinci bölümde ; problemin tanımı yapılmış amacı ve kapsamı belirtilmiştir. Yapılan varsayımlar açıklanmıştır. İkinci bölümde ; betonarme taşıyıcı sistemlerden çerçeveli, perdeli ve bu ikisinin birleştirilmesi ile ortaya çıkan perdeli çerçeveli taşıyıcı sistemler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ; dinamik dış etki hali incelenerek dinamik hesapta kullanılan yöntemler ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır. Yapının dinamik analizinde kullanılacak yükler hesaplanmıştır. Döşeme ağırlığı, kiriş ağırlığı, perde ağırlığı, uygun boyutla seçilen kolon ağırlığı hesaplanmış, perde boyut oranın değişimine bağlı binaların toplam ağırlıkları hesaplanmıştır. Bulunan bu sonuçlarla deprem yönetmeliğinin hükümlerine uygun olarak depremde oluşacak yatay yükler bilgisayar programı yardımı ile hesaplanmıştır. Dördüncü bölümde ; depremde oluşacak yatay yükler neticesinde kat adedi ve perde boyutu oranlarının değişmesiyle kat kesme kuvvetlerinin perde ve kolonlara dağılımı ile boşluklu perde ve kolonlara dağılımı belirtilmiştir. Son bölümde; elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur. Yapılan dinamik analizinde“STA4-CAD”paket programı kullanılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
THE EFFECTIVENESS OF SHEAR-WALL SIZE RATE CHANGING TO THE CUTTING FORCE DISTRIBUTION SUMMARY Key words; Coupled shear-wall, shear-wall system, Earthquake, Shear forces, Choosen iron equipment. In this study ; according to the change of shear- wall cross section dimensions, the total shear forces accuring on coloumns and shear-walls in shear-wall-frame constructions and coupled shear-wall constructions and coupled shear wall constructions, having various plans such as different shear wall dimensions and placement, is researched In the first chapter ; problem's definition, it's aim and embrace has been made. In the second chapter ; framed shear - walled and framed shear walled bearing systems under earthquake effect are described. The hypothesis were explanied. In the third chapter ; the details of methods which used in the dynamic analysis are presented. Which is used load at the constructıons dynamic analysis has been calculated. Heaviness of floor, beams shear-wall, choosen appropriate coloumn has been calculated and at the changes of shear-wall dimensionals proportion such as 6,8,10 floor constructions local heaviness calculated. Finding result according to earthquake has been calculated by helping computer program. In the fourth chapter ; result at horizantel loads which has been taken form with the earthquake changing shear-wall dimensionals proportion amount of floor shear forces for shear-wall and coloumn dispertion has been determined in addition constructions direction at earthquake. XII