Kurt örümceği lycosa narbonensis'de (Aranea; Lycosidae)zehir bezinin mikroskobik olarak incelenmesi
A Microscopical investigation of the venom gland of wolf spider lycosa narbonensis (Araneae; lycosidae)
  1. Tez No: 104344
  2. Yazar: BETÜL GÜMÜŞLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KURT ÖRÜMCEĞİ LYCÛSA NARBONENSIS' DE (ARANEAE ; LYCOSIDAE ) ZEHİR BEZİNİN MİKROSKOBİK OLARAK İNCELENMESİ Betül GÜMÜŞLÜOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Turan GÜVEN Bu çalışmada, kurt örümceği Lycosa narbonensis' in zehir bezi, ışık ve taramalı elektron mikroskopla incelenmiştir. Zehir bezi, dıştan içe doğru kalın ve güçlü bir kas tabakası, bazal lamina ve bez epitel hücreleri olarak üç tabakadan oluşmuştur. Çizgili kas liflerinden oluşmuş kas tabakası zehir bezini helezonik bir şekilde dışardan sarmaktadır. Bazal lamına ve onun gevşek bağ dokusu, kas tabakası ve bez epiteli ile bağlantılıdır. Bez hücrelerinin sitoplazmalan aşın derecede salgı granülleri ile doludur ve çekirdekleri sitoplazmanın bazal bölgesine itilmiştir. 2001, 37 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Lycosa narbonensis, Kurt örümceği, zehir bezi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A MICROSCOPICAL INVESTIGATION OF THE VENOM GLAND OF WOLF SPIDER LYCOSA NARBONENSIS ( ARANEAE; LYCOSIDAE) Betül GÜMÜŞLÜO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Turan GÜVEN In this present study, the venom gland of wolf spider Lycosa narbonensis was examined by light and scanning electron microscope. From outside to inside, the venom gland was composed mainly of a thick and strong muscle layer, basal lamina and glandular epithelial cells. The muscle layer that made of striated muscle fibers spirals around the body of the venom gland. The basal lamina and its loose connective tissue are connected with muscle layer and glandular epithelium. The cytoplasm of the glandular cells are extremely rich in secretory granules, and nuclei of them have displaced to the basal region of the cytoplasm. 2001, 3 7 pages KEY WORDS: Lycosa narbonensis, wolf spider, venom gland