Mutant nohut hatlarının ülkemizdeki mevcut nohut antraknozu ascochyta rabiei (pass. ) labr. ırklarına karşı reaksiyonlarının belirlenmesi
Determination of the reactions of mutant chickpealines against ascochyta rabiei (pass. ) labr.
  1. Tez No: 104343
  2. Yazar: GÜLİZAR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. ZEKAİ KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Doktora Tezi MUTANT NOHUT HATLARININ ÜLKEMİZDEKİ MEVCUT NOHUT ANTRAKNOZU [Ascochyta rabiei (Pass.) Labr.l IRKLARINA KARŞI REAKSİYONLARININ BELİRLENMESİ Gûlizar AYDIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Y. Zekai KATIRCIOĞLU Çeşitli dozlarda ışınlanmış ve genetik varyasyon sağlanmış olan Ak 71114, ILC 482 ve Akçin 91 çeşitlerinin M3 ve M4 mutant hatlarının Ascochyta rabiei (Pass.) Labr.'nin 1, 4 ve 6 ırklarına karşı reaksiyonları araştırılmıştır. Araştırma sonucunda dayanıklı, toleranslı ve hassas hatlar belirlenmeye çalışılmıştır. Tarla denemesinde M3 mutant nohut hatlarının A. rabiefs karşı reaksiyonları sonucunda en fazla dayanıklı bitki sayısı ILC 482 çeşidinde gözlenmiştir. Dayanıklı bitki olarak ILC 482 çeşidinde 76 adet (% 8.47), Akçin 91 çeşidinde 20 adet (% 2.28) ve Ak 71 1 14 çeşidinde 12 adet (% 1.22) belirlenmiştir. M4 mutantlanyla yapılan tarla denemesinde; ILC 482 çeşidinden 75 adet, Akçin 91'den 24, ve Ak 71114'den 13 adet bitkiden elde edilen tohumlar ayrı sıralara ekilmiştir. Bu hatların A. rabiei 'e karşı reaksiyonları sonucunda ILC 482 çeşidinde 126 adet (% 11.9), Akçin 91'de 5 adet (% 2.10) ve Ak 71114 çeşidinde 2 adet (% 1.98) bitki dayanıklı olarak tespit edilmiştir. Her çeşidin kendi içinde dayanıklı, toleranslı ve hassas bitkilere ait bitki boyu, bitki tane sayısı, bitki tane verimi ve 100 tane ağırlığı gibi verim kriterleri dayanıklı bitkilerde en yüksek, hassas bitkilerde en düşük değerleri gösterdiği gözlenmiştir. Sera koşullarında M3 mutant nohut hatlarının A. rabieVma 1, 4 ve 6 ırklarına karşı reaksiyonlarında ILC 482 çeşidinde 112 adet bitki, Ak 71114 çeşidinde 100 adet ve Akçin 91 çeşidinde 42 adet bitki ırk l'e karşı dayanıklı olarak gözlenmiştir. Aynı çeşitlerin ırk 4'e karşı reaksiyonlarında ise sırasıyla 1, 0 ve 0 bitki, ırk 6'ya karşı reaksiyonunda ise 0, 3 ve 2 adet bitki belirlenmiştir. M4 mutant nohut hatlarının koparılmış yapraklanılma. rabieVma ırklarına karşı reaksiyonunda 42 bitki ırk l'e karşı, 44 bitki ırk 4'e karşı ve 29 bitki ırk 6'ya karşı dayanıklı olarak tespit edilmiştir. Her üç ırka da dayanıklı 18 adet bitki belirlenmiştir. Bu bitkiler ILC 482 çeşidinde 0 Gy'de 7 adet, 50 G/de 9 adet ve 100 Gy gama ışını dozu uygulananda 2 adet bitki olarak gözlenmiştir. 2001, 108 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Nohut, Nohut Antraknozu, Ascochyta rabiei (Pass.) Labr., Mutasyon Islahı, Cobalt- 60
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis DETERMINATION OF THE REACTIONS OF MUTANT CHICKPEA LINES AGAINST [Ascochyta rabiei (Pass.) Labr.] RACES IN TURKEY Gülizar AYDIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Y. Zekai KATIRCIO?LU Resistance, tolerance and susceptibility of M3 and M4 mutant chickpea lines to races 1, 4 and 6 of Ascochyta rabiei (Pass.) Labr. were evaluated. The mutant lines of Akçin 91, ILC 482 and Ak 71 1 14 were obtained by exposing them to various doses of irradiation. In the field experiments when M3 mutants were used, the most resistant lines to A. rabiei were obtained from ILC 482 type of chickpeas. The number of resistant plants and their percentages obtained from ILC 482, Ak 71 1 14 and Akçin 91 were 76 (8.47 %), 20 (2.28 %) and 12 (1.22 %) respectively. In the field experiments with M4 mutants; seeds of 75 plants of ILC 482, 24 plants of Akçin 91 and 13 plants of Ak 71114 were sown in different rows. In M4 generation; 126 plants (11.90 %) from ILC 482, 5 (2.10 %) from Akçin 91 and 2 (1.98 %) from Ak 71114 were found resistant to A. rabiei. Plant height, number of seeds per plant, weight of the seeds per plant and the weight of 100 seeds in every category of resistant, tolerant and susceptible plants were measured. These values were the highest in resistant plants and the lowest in susceptible plants. When M3 mutants were tested against race 1, 4 and 6 of A. rabiei in greenhouse conditions; 112 plants of ILC 482, 100 from AK 71114 and 42 from Akçin 91 were found resistant against race 1. The numbers of resistant plants against race 4 were 1, 0 and 0 for ILC 482, Ak 71114 and Akçin 91 respectively.There were 3 resistant plants from Ak 71 1 14, 2 from Akçin 91 against race 6. In the fourth mutant generation; 42, 44 and 29 plants were found resistant against race 1, 4 and 6 respectively by detached leaf assay. Eighteen plants were resistant against all the three races. All these plants belonged to ILC 482 of which 7, 9 and 2 were obtained from 0 Gy, 50 Gy and 100 Gy irradiated seeds respectively. 2001,108 pages KEY WORDS: Chickpea, Ascochyta Blight, Ascochyta rabiei (Pass.) Labr., Mutation Breeding, Cobalt-60.