Yapraklara püskürtülen Ca formlarının tuz stresinde yetiştirilen biber bitkisi (capsicum annuum L. ) 'nin gelişmesi, mineral bileşimi ve membran geçirgenliğine etkisi
The Effects of foliar sprayed Ca forms on the growth, mineral composition and membrane integrity of pepper (capsicum annuum L.) plants grown under salinity stress
- Tez No: 104361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAPRAKLARA PÜSKÜRTÜLEN Ca FORMLARININ TUZ STRESİNDE YETİŞTİRİLEN BİBER BİTKİSİ {Capsicum annuumLyMü GELİŞMESİ, MİNERAL BİLEŞİMİ VE MEMBRAN GEÇİRGENLİĞİNE ETKİSİ Ayşe KUZAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Ali İNAL Yapraktan uygulanan Ca kaynaklarının tuz stresinde yetiştirilen biber bitkisinin gelişimine, besin maddesi alımına ve membran geçirgenliğine etkisini belirlemek amacıyla 0 ve 50 mmol kg“1 NaCl uygulanan saksılarda sera koşullarında yetiştirilen biber bitkilerinin yapraklarına birer hafta ara ile 3 kez olmak üzere % 0.3 Ca içeren Ca(N03)2, Ca(NO3)2+0.01 M Na-EDTA ve CaOAc püskürtülmüştür. Tuz uygulaması (50 mmol kg”1 NaCl) biber bitkisinin yaprak, gövde ve yaprak+gövde yaş ve kuru ağırlığı ile meyve taze ağırlığını azaltmıştır. Yapraktan Ca uygulaması ve NaCl uygulaması meyvenin toplam çözünebilir katılar (TÇK) yüzdesini artırmıştır. Membran geçirgenliği tuz uygulamasına bağlı olarak artış göstermiştir. Yapraktan uygulanan Ca tuzlu koşullarda yetişen bitkinin N kapsamını artırmıştır. Bitkilerin P kapsamı tuz uygulamasına bağlı olarak artış göstermiştir. Tuz stresi bitkinin K kapsamını azaltırken yapraktan Ca uygulaması bitkinin Ca kapsamını artırmıştır. Tuz ve Ca uygulaması Mg kapsamını artırmıştır. Tuzluluğa bağlı olarak bitkinin Na ve Cl kapsamı da artmıştır. 2001, Sayfa: 62 ANAHTAR KELİMELER: Biber, tuz stresi, kalsiyum, bitki gelişimi, mineral bileşim, membran geçirgenliği, yapraklara püskürtme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF FOLIAR SPRAYED Ca FORMS ON THE GROWTH, MINERAL COMPOSITION AND MEMBRANE INTEGRITY OF PEPPER (Capsicum annuum L.) PLANTS GROWN UNDER SALINITY STRESS Ayşe KUZAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Ali İNAL In order to investigate the effects of foliar sprayed Ca forms on growth, mineral composition and membrane permeability, pepper plants were grown in greenhouse conditions at 0 and 50 mmol kg'1 NaCl rates. And solutions of Ca(N03)2, Ca(NO3)2+0,01 M Na-EDTA and CaOAc containing 0.3 % Ca were foliar sprayed three times for weekly intervals. Salt (SO mmol kg'1 NaCl) introduced to the soil decreased the fresh and dry weight of leaf, stem and Ieaf+stem and also fruit fresh mass of pepper plant Total soluble solids (TSS) in fruit was increased by both foliar Ca and NaCl application. Membrane permeability of plants was increased by salinity. Foliar Ca application increased the N content of plants grown under saline conditions. Plant P content was increased by salt applied. While K content was decreased by salinity, foliar applied Ca increased the Ca content of plants. Both salinity and Ca spray increased the Mg content of plants. Plant Na and CI contents were both increased by salinity. 2001, Pages: 62 KEY WORDS: Pepper, salt stress, calcium, growth, mineral composition, membrane permeability, foliar spray 11