Makarnalık buğdaya (triticum durum L. desf.) uygulanan ethephon'un verim ve verim öğelerine etkisi
Effect of ethephon on yield and yield components of durum wheat (triticum durum L. desf.)
  1. Tez No: 104363
  2. Yazar: MURAT ARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. YAVUZ EMEKLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MAKARNALIK BUĞDAY' A (Triticum durum L. Desf.) UYGULANAN ETHEPHON'UN VERİM ve VERİM ÖĞELERİNE ETKİSİ Murat ARAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. H. Yavuz EMEKLİER Bu araştırma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında 2000-2001 vejetasyon yılında, tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş parseller deneme deseninde 4 tekrarlamak olarak yürütülmüştür. Denemede materyal olarak; Aydın-93, Altintaş-95, Ç-1252, Kunduru-1149, Çakmak-79 ve Kızıltan-91 makarnalık buğday çeşitleri kullanılmış ve dekara 6, 8 ve 10 kg azot ile 0 ve 30 g Ethephon uygulanmıştır. Araştırmada gübre ve Ethephon dozlarına göre çeşitlerden elde edilen veriler, bitki boyu 80.30-114.98 cm, bayrak yaprağı ayası uzunluğu 13.47-19.70 cm, bayrak yaprağı ayası genişliği 0.67-0.89 cm, bayrak yaprağı km uzunluğu 15.49-19.83 cm, başak boyu 5.69- 7.50 cm, bitkide fertil başak sayısı 2.02-2.85 adet, başaktaki tane sayısı 30.69-36.35 adet, bin tane ağırlığı 51.50-58.20 g, başakta tane verimi 1.64-1.99 g, birim alan tane verimi 394.24-453.73 kg/da olarak saptanmıştır. Kurak koşullarda Ethephon uygulaması birim alan tane verimini % 2 oranında artırmıştır. Makarnalık buğday çeşitlerine 8 kg/da azot dozu en iyi sonucu vermiştir. 2001, 87 sayfa ANAHTAK KELİMELER: Makarnalık buğday (Triticum durum L. Desf.), azot dozları, Ethephon dozları, birim alan tane verimi, verim öğeleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF ETHEPHON ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF DURUM WHEAT (Triticum durum L. Desf.) Murat ARAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Prof. Dr. H. Yavuz EMEKLİER This research was carried out in the vegetatif year 2000-2001 at the experimental fields of the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture of the University of Ankara as 4 replications in split-split plots of randomized blocks. Durum wheat cultivars Aydin-93, Altıntaş-95, Ç-1252, Kunduru-1149, Çakmak-79 and Kızıltan-91 were used as material in the experiment, three nitrogen doses (6, 8 and 10 kg/da) and two Ethephon doses (0 and 30 g/da) were applied. According to the results of this research; plant height, flag leaf blade length, flag leaf blade width, flag leaf sheath length, spike length, number of spike per plant, number of grain per spike, 1000 grain weight, spike weight, grain yield per unit area were changed between 80.30-114.98 cm, 13.47-19.70 cm, 0.67-0.89 cm, 15.49-19.83 cm, 5.69-7.50 cm, 2.02-2.85, 30.69-36.35, 51.50-58.20 g, 1.64-1.99 g, 394.24-453.73 kg/da, respectively resulted. Grain yield per unit area is increased 2 % by the Ethephon application in dry conditions. It is recommended nitrogen dose, 8 kg/da for durum wheat cultivars, for the best results. 2001, 87 pages KEY WORDS: Durum wheat (Triticum durum L. Desf), nitrogen doses, Ethephon doses, grain yield per unit area, yield components.