Şeker pancarında değişik yabancı ot mücadele yöntemlerinin verim ve kalite üzerindeki etkileri
The Efects of the different weed control methods on sugar beet yield and quality
- Tez No: 104396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞEKER PANCARINDA DEĞİŞİK YABANCI OT MÜCADELE YÖNTEMLERİNİN VERİM VE KALİTE ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Şevki BUZLUK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Ali İhsan ACAR Bu çalışmada, Türkiye'de uygulanan değişik yabancı ot mücadele yöntemlerinin, şeker pancarı verim ve kalitesine etkileri, yabancı ot kontrol etkinliklerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Şeker Entitüsü Etimesgut Deneme İstasyonu'nda 4 tekerrürlü tesadüf blokları deneme deseninde 36 parselde yürütülen bu araştırmada; el çapası, frezeli traktör çapa makinası, planet traktör çapası ve düşük doz çıkış sonrası (P.E.) tam alan yabancı ot ilaçlaması uygulamaları ve bunların kombinasyonları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda pancar verimi ve arıtılmış şeker verimi bakımından konular arasındaki farklılıklar, istatistiksel anlamda %5 seviyesinde önemli bulunmuştur. Yabana ot kontrolünde en iyi sonuç el çapası uygulamasından alınırken, frezeli traktör çapa makinası ve planet traktör çapası dışında diğer uygulamalar arasında büyük farklılıklar görülmemiştir. Kalite değerleri bakımından konular arasında istatistiksel anlamda önemli bir fark bulunmamıştır. 2001, 54 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Şeker pancarı, şeker pancarında yabancı ot kontrolü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF THE DIFFERENT WEED CONTROL METHODS ON SUGAR BEET YIELD AND QUALITY Şevki BUZLUK Ankara University Graduate School Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ali İhsan ACAR In this research, effects of different weed control methods on sugar beet yield and quality, determining and comparing the efficiency of control weeds were investigated in Turkey. Field trials were carried out randomized block designes as four replication on 36 plots. Hand hoeing, rotary power hoe, tractor mounted steerage hoe and low dose post emergence spraying were used in this research.