Türkiye'de süne (eurygaster spp) yumurta parazitoidi trissolcus (hymenoptera, scelionidae) türleri üzerinde faunistik ve taksonomik araştırmalar
Investigations on the survey and taxonomy of trissolcus spp.(hymenoptera, scelionidae), parasitoids on the eggs of sun pest (eurygaster spp.), across Turkey
  1. Tez No: 104465
  2. Yazar: ERHAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET KILINÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE'DE SÜNE (EURYGASTER SPP.) YUMURTA PARAZÎTOİDİ TRİSSOLCUS (HYMENOPTERA, SCELİONİDAE) TÜRLERİ ÜZERİNDE FAUNÎSTİK VE TAKSONOMÎK ARAŞTİRMALAR Erhan KOÇAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Neşet KILINÇER Bu çalışmada, ülkemizde hububatın en önemli zararlısı konumunda olan Süne (Eurygaster spp.)'nin doğal düşmanı olan ve bu zararlıyı baskı altında tutan yumurta parazitoidi Trissolcus ( Hymenoptera, Scelionidae) türlerinin belirlenmesi amacı ile ülke genelinde 1998 ve 1999 yıllarında Süne'nin yoğun olarak bulunduğu ve problem yarattığı iller başta olmak üzere toplam 7 bölgeden 39 ile bağlı 146 ilçe ve 1036 köyden 2493 adet parazitlenmiş olan Süne yumurta paketi toplanmıştır. Yapılan incelemeler sonunda ülke genelinde bulunma oranlarına göre; T.semistriatus Nees, T.simoni Mayr, T.grandis Thomson, T.vassilievi Mayr, T.pseudoturesis Rjachovsky, T.ruftventris Mayr, T.djadetshko Rjachovsky (Türkiye için yeni tür) ve T.manteroi Kieffer (Türkiye için yeni tür) olmak üzere toplam 8 tür saptanmıştır. Bu türlerin il, bölge ve Türkiye genelindeki dağılımları, bulunma oranlan, tanımlan, tür tanı anahtan, morfolojik varyasyonlar ve morfolojik anormallikleri ortaya konmuştur. 2001, 166 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Trissolcus, Scelionidae, Eurygaster, yumurta parazitoidi, Süne, taksonomi, survey, Türkiye
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis INVESTIGATIONS ON THE SURVEY AND TAXONOMY OF TRISSOLCUS SPP. (HYMENOPTERA, SCELIONIDAE), PARASITOIDS ON THE EGGS OF SUNN PEST {EURYGASTER SPP.), ACROSS TURKEY. Erhan KOÇAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. Neşet KILINÇER In this study, the distribution and taxonomy of the egg parasitoid Trissolcus spp. (Hymenoptera, Scelionidae) of Sun Pest Eurygaster spp. (Hemiptera, Scutelleridae) were determinated. For that reason, 2493 parasited egg batches of Sun Pest were collected from the cereal areas in 39 provinces across Turkey Totally, eight egg parasitoid species belong to Trissolcus genus were determinated according to prevalence ratio as T.semistriatus Nees, T.simoni Mayr, T.grandis Thomson, T.vassilievi Mayr, T.pseudoturesis Rjachovsky, T.rufiventris Mayr, T.djadetshko Rjachovsky (New species for Turkey) and T.manteroi Kieffer (New species for Turkey), and made their descriptions, and identification key was prepared. Also morphological variation and abnormalities were described. 2001, 166 pages Key words : Trissolcus, Scelionidae, egg parasitoids, Eurygaster, Sunn Pest, Turkey, survey, taxonomy