Çameli havzasının sedimantolojik incelemesi (geç miyosen, Denizli, GB Anadolu)
Sedimentological investigation of Çameli basin (late miocene-late pliocene, Denizli SW Anatolia)
- Tez No: 104483
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KAZANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Doktora Tezi ÇAMELİ HAVZASININ SEDİMANTOLOJİK İNCELEMESİ (GEÇ MİYOSEN-GEÇ PLİYOSEN, DENİZLİ, GB ANADOLU) Mehmet Cihat ALÇİÇEK Ankara Üniversitesi Fen Bflîmlerl Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dab Danışman: Pro£ Dr. Nizamettm KAZANCI Çalışma, batı Anadolu grabenlermden biri olan Çameli havzası tortul dolgusunun sedimantolojik yöntemlerle incelenmesini ve böylece oluşumundan günümüze kadar geçirdiği jeolojik evrimi açıklamayı amaçlar. Havzanın temelini oluşturan Lücya naplarmın yerleşimi Geç Miyosen başmda tamamlanır. Memeli fosil bulgularına göre, Geç Miyosen'de (10.8-9.7 My), bu yerleşimin ardından Çameli havzası, doğuda Dirmil tayı batıda ise Bozdag fayı denetiminde graben havzası tarzında açılmaya başlar ve dotgulamnası Geç Pliyosen'e kadar surer. Alüvyon yelpazesi, flüvyal ve gölsel tortullardan oluşan, havzanın uk ürünleri içinde yaygın olarak görülen büyüme fayları, genişlemenin yoğun bir şekilde devam ettiğini gösterir. Oldukça etkin olan bu genişleme evresi memeli fosillerine göre Orta Pliyosen'e (3.8-3.2 My) kadar devam eder ve bu gamamla havza, bir travetten seviyesi ile belirgin olan büyük bir faylanma ile ikiye bölünür (Sankavak- Kumafşarı fayı). Bu dönemden sonra genişleme tektoniğinin etkinliği nispeten azahr ve havza büyük bir göl ortamma dönüşür. Gölsel tortullar havza kenar fayları dahil, havzayı sonradan ikiye bölen fayı da aşar ve bu dönem memeli fosillerine göre Geç Pliyosen'e (3.S-2.S My) kadar sürer. Bu göl ortamı, kenarlardan yelpaze deltaları ve deltaların ilerlemesi ile tortulla doldurularak sığlaşır ve aynı zamanda havzama merkez kesimlerinde sığ göl karbonatlan depolanır. Havza bu dönemden sonra kenar faylarına paralel olmak üzere ve bir traverten seviyesi ile belirgin olan iki ayrı fay sistemi ile yeniden kinur (Alcı-Kelekçi ve Uzunoluk- Çameli fayları). Havzanın en son ürünleri bu faylanma evresinin neden olduğu alüvyon yelpazesi tortullarıdır. Bu kırılma evresinden sonra depolanan tortullar içinde görülen büyüme fayları genişlemenin yeniden etkinlik kazandığım gösterir. Bu olaym ardından Çameli havzası az çok bugünkü şeklini kazanır ve Çameli Formasyonu'mm oluşumu tamamlanır. Bölgede, havza tortullarını kesen ve Fethiye-Burdur Fay Zonu olarak adlandırılan doğrultu- atımlı fay düzlemleri bulunmaktadır. Bölge günümüzde, Çameli Formasyonu 'nun Üst Pliyosen sonunda oluşumunu tamamlamasının aramdan muhtemelen Kuvatemer başlangıcından itibaren doğrultu atımh sol-yonlü deförmasyon elkisindedir. 2001, 101 sayfa Anahtar Kelimeler : Güneybatı Anadolu, Çameli, Neojen, atuvyal, akarsu ve gölsel graben dolgusu tortulları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PİL D. Thesis SEDLMENTOLOGICAL INVESTIGATION OF ÇAMELİ BASIN (LATE MIOCENE-LATE PLIOCENE, DENİZLİ, SW ANATOLIA) Mehmet Cihat ALÇİÇEK Ankara Universiry Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI The aim of this study is to investigate the sedimentology of the infill of Çameli basin and to explain evolution of the basin, in southwestern Anatolia. The southeastward emplacement of Lycian nappes, which is the basement of the basin, had been completed at the begjmng of Late Miocene. After that Çameli basin was opened as a graben under the control of graben boundary faults, Dirmil fault to the east and Bozdag fault to the west during Late Miocene (10.8-9.7 Ma) according to mammalian faunas and filled up to Late Pliocene. The preliminary products of the basin consist of alluvial fin, fluvial and lacustrine sediments contain very common growth faults mat show the existence of extensional tectonics. Mammalian faunas demonstrate that tins active extension period continues up to Middle Pliocene (3.8-3.2 Ma). At this time the basin had divided in two parts by a major secondary faulting with travertine deposits (Sarıkavak-Kumafşarı fault) parallel to the basin margin faults. After this period the activity of the extensional tectonics relatively decreased and the basin was covered by large lacustrine environment The lacustrine sediments overlap both the basin marginal faults and the secondary fault This period goes on up to Late Pliocene (3.5- 2.S Ma) according to mammalian faunas. The lacustrine environment become shallower due to progressing fim deltas and deltas from margins. At the same tone shallow water carbonates is precipitated at the basin center. After this time the extensional tectonics reactivated and the basin is cut by two new faults systems (AUa-Kelekçi and Uzunoluk-Çameli faults) with travertine deposits parallel to basin margin faults. After mis event the basin gain actual configuration. This stage is the end of accumulation of Çameli formation. There are some strike-slip fault planes called Fethiye-Burdur Fault Zone cutting the infill of Çameli basin. The region has been on effect of left-lateral strike-slip deformation after beginning of Quaternary just after accumulation of Çameli formation at the end of Late Pliocene. 2001, 101 pages Key Words : Southwestern Anatolia, Çameli, Neogene, alluvial-fluvial-lacustrine graben fill.