Doğal tuzlu ortamlarda bulunan halofilik bakterilerin izolasyon tekniklerinin araştırılması
Examination of isolation techniques for halophilic bacteria found in natural salt sources
  1. Tez No: 104615
  2. Yazar: HİKMET ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BİRBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET DOĞAL TUZLU ORTAMLARDA BULUNAN HALOFİLİK BAKTERİLERİN İZOLASYON TEKNİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI Çalışmamızda Tuz Gölü'nden (4 adet), gıdalarda salamura yapımında kullanılan tuzlardan (5 adet), Tuzla Organize Deri Sanayii'nde deri tuzlamada kullanılan tuzlardan (4 adet) ve Sivas'taki Cedit Tuzla' sından (1 adet) toplam olarak 14 adet tuz örneği toplanarak kimyasal analizi yapılmıştır. Tuz örneklerinde ortalama pH 7.32, toplam sertlik 852 F, Ca+2 2.31 g/l, Mg+2 0.56 g/l, Cl“ 60.79 g/l, HC03”46.27 g/l, S04"2 61.00 g/l ve nem miktarı da %3.01 olarak bulunmuştur. Tuz örneklerinden halofılik bakterilerin ayırımı için değişik içerikli 4 adet sıvı besiyeri kullanılmıştır. Brown (1963) besiyerinde halofilik bakterilerin en kısa sürede ürediği görülmüştür. Tuz örneklerinden halofilik bakterilerin ayırımı en iyi şekilde membran filtre yöntemi ile yapılmıştır. Bir gram tuz örneğinde toplam bakteri sayısı 4.1 1x1 03 kob/g, kırmızı renkli bakteri sayısı 3.92x1 03 kob/g ve krem renkli bakteri sayısı 1.23x1ü1 kob/g olarak belirlenmiştir. Tuz örneklerinden 12 adet saf bakteri susu izole edilmiştir. Bu saf suşlann koloni şekillerinin %100'ünün yuvarlak, koloni yüksekliklerinin %82'sinin konveks, %9'unun göbeklenmiş, %9'unun kabarık, koloni kenarlarının %92' sinin tam düz %8'inin ise dalgalı kenarlı olduğu gözlenmiştir. Ayrıca kolonilerin %42' sinin parlak %33'ünün mat, %17'sinin yan şeffaf ve %8'inin şeffaf olduğu görülmüştür. Koloni boyutlarının 0.5-5 mm arasında değiştiği tespit edilmiştir. Ayırımı yapılan bakteri suşlanmn %25'inin pastel pembe, %17'sinin portakal, %17'sinin kızılımsı koyu kiremit kırmızı, %17'sinin açık kiremit kırmızı, %8'inin kan kırmızı, %8'inin sarımsı krem ve %8'inin koyu krem renkte koloniler oluşturduğu gözlenmiştir. DOKÜMANTASYON MEEKE2*Bu mikroorganizmalar optimum koşullar altında geliştiklerinde %92' sinin gram negatif reaksiyon verdiği, boylarının genel olarak 2.5x5.0 um arasında olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu suşlann %92' sinin hareketli, düzensiz çomaklar, üçgen, kare ve kok şeklinde hücreler olduğu görülmüştür. Tuz örneklerinden ayırımı yapılan 12 adet bakteri susunun tamamının %3 NaCl içeren besiyerinde üreyemedikleri, %8'inin %10 NaCl içeren besiyerinde, %100'ün de %15 ve %25 NaCl içeren besiyerinde ürediği gözlenmiştir. Bakteri suşlannın %100'ünün katalaz pozitif, %83'ünün ise oksidaz pozitif oldukları saptanmıştır. Bu suşlann 7 farklı antibiyotiğe karşı duyarlılıkları disk difüzyon metodu ile tespit edilmiştir. Suşlann tümünün metisiline (5ug), oksolinik asite (2ug), penisiline (10U), sefadroksile (30ug), spiromisine (lOOug) ve streptomisine (lOug) karşı dirençli olduğu, %83'ünün ise novobiosine (30ug) karşı duyarlı olduklan tespit edilmiştir. %25 NaCl içeren Brown (1963) besiyeri üzerine yerleştirilen membran filtreler üzerinde gelişen P3 ve Sı suşlannın kolonilerinde erime görülmüştür. Bu koloni erimelerinin, koloniler içerisindeki halofajlardan dolayı olduğu düşünülmüştür fakat bu konuda daha detaylı çalışma yapılması gerektiğine inanmaktayız. Tüm tuz örneklerinin oldukça farklı bakteri cinsleri içerdiği gözlenmiştir. Yapılan çalışma sonuçlanna göre çeşitli tuzlardan aymmı yapılan bakteri suşlannın Halobacteriaceae familyasına ait Haloarcula, Halococcus, Halogeometricum ve Natronema cinslerine ait Archaebacteria olduğu düşünmekteyiz. İstanbul, 1 1 / 2001 Hikmet ERDOĞAN ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXAMINATION OF ISOLATION TECHNIQUES FOR HALOPHILIC BACTERIA FOUND IN NATURAL SALT SOURCES In this study, a total of 14 salt samples were collected from Şereflikoçhisar Salt Lakes (4), the food preservation industry (5), hide industry (4) and Cedit Saltern in Sivas (1) for chemical analysis and halophilic bacterial content. The average pH, total hardness, Ca2+, Mg2+, CI“, HCO3”, SO42" and water content of the samples were 7.32, 852 F, 2.31 g/1, 0.56 g/1, 60.79 g/1, 46.27 g/1, 61 g/1 and 3.01% respectively. Four different liquid growth media were used for isolation of extremely halophilic bacteria from the samples. The most rapid growth of these bacteria was seen in the Brown (1963) medium. The membrane filter technique was found to be the best isolation procedure for extremely halophilic bacteria from the samples. The total bacterial number in one gram salt sample was 4.1 lxl 03 cfu/g, of which red and cream bacteria were 3.92x10 cfu/g and 1.23x10 cfu/g respectively. A total of 12 pure strains were isolated from samples. The colonial morphology of all strains was circular. The colonial elevation of 82% of the strains was convex, 9% was raised, 9% was umbonate, 92% was entire edge and 8% was irregular wavy. The colonies were composed of 42% glistening, 32% matt, 17% translucent and 8% transparent. The colony size of the strains ranged from 0.5-5 mm in diameter. The colony color of the strains was pastel pink (25%), orange (17%), dark brick red (17%), light brick red (17%), blood red (8%), yellowish cream (8%) and dark cream (8%). Under optimal conditions, 92% of the cells were gram negative. Generally, the bacterial cells were 2.5x5.0 urn in size. Most of them were pleomorphic rods, triangles, squares and cocci.None of them showed growth in 3% NaCl containing media, 8% showed growth in 10% NaCl containg media but all strains grew at 15% and 25% NaCl containing media. Positive catalase reactions were seen at all of the strains, while 83% showed positive oxidase reactions. These strains were tested by the disk diffusion method for their sensitivity to seven antibiotics with different mode of action. Most of the strains were found to be susceptible to novobiocin (30ug) but resistant to meticilin (5ug), oxolinic acid (2ug), penicillin (10U), cefadroxil (30ug), spiramycin (lOOug) and streptomycin (lOug). Colonial lysis of P3 and Si strains were seen on the membran filter placed onto 25% NaCl Brown (1963) agar. It was thought that the lysis of these colonies were caused by halophages in these colonies but more detailed research should be done in this subject. According to the experiment results, all salt samples contained different genera. It is thought that the isolates belonged to genera Haloarcula, Halococcus, Halogeometricum and Natronema of family Halobacteriaceae in domain Archaea. Istanbul, 1 1 / 2001 Hikmet ERDO?AN XI