Topkapı Sarayı Külliyesi ve bahçesinde bulunan süs bitkilerinin sistematik kompozisyonu
- Tez No: 104633
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA DERMAN SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Topkapı Sarayı'nın kendisi gibi tarihi ve estetik değeri bulunan süs bitkileri (ağaç ve çalılar) tespit edilmiştir. Tespit edilen bitkiler numaralandırılarak listeler oluşturulmuş ve bu numaralar planlara işlenmiş şekilde verilmiştir. Topkapı Sarayı bahçesindeki süs bitkilerinin tanıtımı için, bilimsel ve sistematik literatürler taranarak bilgiler sunulmuştur. Aynı zamanda "Cupressus sempervirens L. var. pyramidalis: Ehrami Servi, Pinmpmea L.: Fıstık Çamı, Aesculus hippocastannm L.:At Kestanesi, Salix babylonica L..Salkım Söğüt, Biota orientalis L.:Doğu Mazısı, Fraxinus angustifolia Vahi.: Sivri Meyveli Dişbudak, Taxus baccata L. Fastigiata: Konik Porsuk, Abies pinsapo Boiss. : İspanyol Göknan, Magnolia grandi/lora L. : Büyük Çiçekli Manolya, Platanus x acerifolia (Ait)Willd ıLondra Çınan, Lagerstroemia indica L. :îspanyoI Leylağı türlerinin İstanbul'a getirilmesine ilişkin kronolojik bilgiler verilmiştir. Ayrıca Topkapı Sarayı'nda süs bitkilerinin bulunduğu yerlerin genel işlevsel özellikleri ve biçimlenmesine ait bilgiler çalışmaya eklenmiştir. Böyle bir çalışmayla değil Türkiye'nin bütün dünyanın sahip olmaktan zevk duyduğu Topkapı Sarayının süs bitkileri belirlenmiş olup, tarihi kültür varlıklarının çok fazla bilinmeyen yönleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The research have found historical and esthetic decoration plants (trees, bushes) just like Topkapi Palace. The plants were numbered and listed. These numbers were put in plans as treated. To present the decoration of the plants in Topkapi Palace, scientific and systematic literatures were searched and the datas were presented. At the same time chronological information was given about the transfer of the "Cupressus sempervirens L. var. Pyramidalis.: Ehramı Servi, Pinus pinea L.: Fıstık Çamı, Aescıdııs hippocastanum L.:At Kestanesi, Salix babylonica L.: Salkım Söğüt, Biota orientalis L.rDoğu Mazısı, Fraxinus angustifolia Vahi.: Sivri Meyveli Dişbudak, Taxus baccata L. Fastigiata: Konik Porsuk, Abies pinsapo Boiss. : İspanyol Göknan, Magnolia grandiflora L. : Büyük Çiçekli Manolya, Platanus x acerifolia (Ait.)Willd. :Londra Çınarı, Lagerstroemia indica L. rİspanyol Leylağı species to Istanbul. Also the characteristic information and the formation of the places where decoration plants are located in Topkapi Palace were attached to the research. With this research the decoration plants in Topkapi Palace, which not only Turkey but also the whole world is glad to have were determined. And the unknown sides of the historical and the cultural objects were made more clear.