Cirsium baytopae davis and parris (Compositae) üzerinde morfolojik ve palinolojik araştırmalar
Morphological and palynological studies on cirsium baytopae davis and parris (Compositae)
  1. Tez No: 104666
  2. Yazar: NEVİN ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZHATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET CIRSIUM BAYTOPAE DAVIS &PARRIS (COMPOSITAE) ÜZERİNDE MORFOLOJİK VE PALİNOLOJİK ARAŞTIRMALAR Cirsium baytopae Davis & Parris 1975 yılında Tekirdağ'ın ilçesi olan Saray'ın Güngörmez Köyü civarından toplanan bir örneğin, yeni bir tür olarak isimlendirilmesiyle dünya literatürüne kazandırılmıştır. Cirsium baytopae daha önce isimlendirilmiş olan Cirsium bulgaricum DC. (1838)' dan involukrumunun daha küçük olması; involukrum braktelerinin belirgin olarak geriye kıvrık olması ve orta bölgede yer alanlardan bazılarının tepeye yakın olan kısımların kenarları dar ve zanmsı olmamasıyla ayırt edilmektedir. Ancak, Bulgaristan' dan toplanmış genç örneklerin C. baytopae' ye benzediğine,“ Flora of Turkey Vol.5 p. 381. 1975”de yayınlanmış olan deskripsiyonun tartışma kısmında değinilmektedir. Bu Yüksek Lisans tez çalışmasında, tartışmalı olan konuyu açıklığa kavuşturmak amacıyla; yani yukarıda sözü edilen ve birbirine yakın olan bu türleri ayırt edebilecek yeni özellikler bulabilmek amacıyla; her iki tür için yeni yayılış alanları araştırılmıştır. Bu alanlardan toplanan örnekler üzerinde daha detaylı dış morfolojik incelemelerde bulunulmuş ve her iki tür üzerinde yapılan palinolojik araştırmalarla bu türler arasındaki farklar ortaya konulmuştur. Haziran, 2001 Danışman Öğrenci Adı, Soyadı Prof. Dr. Engin ÖZHATAY Nevin ŞAFAK tc yU0*^T^
Özet (Çeviri)
SUMMARY MORPHOLOGICAL AND PALYNOLOGICAL STUDIES ON CIRSIUM BAYTOPAE DAVIS & PARRIS (COMPOSITAE) Cirsium baytopae Davis & Parris has been recently described as a new species with the specimen collected A1(E) Tekirdağ, Saray, Güngörmez village and introduced to world literature. This new species is closely related to C. bulgaricum DC.(1838), from which it differs in its smaller involucre with all the phyllaries markedly recurved, the median ones without a narrow membranous margin towards the apex. An immature specimen from Bulgaria resembles the type of C. baytopae as mentioned in the description in the discussion part of“Flora of Turkey Vol.5, p. 381. 1975”. This master thesis work is based on these two species mentioned above. In order to find out more features which distinguish these two closely related species and clarify this subject under discussion, new distribution areas have been investigated. The specimens collected from these areas have been observed morphologically and palynologically in details and the differences between them have been revealed. Haziran, 2001 Danışman Öğrenci Adı, Soyadı Prof. Dr. Engin ÖZHATAY Nevin ŞAFAK II