The Need for creating an expressive reporting system based on a data warehouse
- Tez No: 104683
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZALP VAYVAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
 - Yıl: 2001
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET THE NEED FOR CREATING AN EXPRESSIVE REPORTING SYSTEM BASED ON A DATA WAREHOUSE Verileri anlamlı bilgiye dönüştürmek şirketlerin ana hedeflerinden biridir. Kâr en büyük hedeflerden bir tanesidir ancak toplam bilgi yönetimi bu hedefi gerçekleştirmede yardımcı olacak ana kavramlardan bir tanesidir. İşlenen her belge ve şirkette kayıt altına alınan her bir işlem şirket içerisinde kaynaklan tüketen uzun bir yolculuğa çıkmaktadır. Bilgiye giden bu süreç bilişim teknolojileri tarafından desteklenmelidir. Kullanıcılar, artık şirketlerinde bu tür teknolojilerin kullanılmasında ve yönlendirilmesinde giderek artan bir rol üstlenmektedir. Son kullanıcıların ihtiyaçlarını anlamak, şirketlerin raporlama ve sorgulama uygulamalarını için çok kritiktir. Veri ambarı bu tür ihtiyaçları giderebilecek bir sistemin gerçek bir omurgasıdır. Bu tezde veri ambarı kavramı tanımlardan teknik özelliklerine dek değerlendirilmiştir. Bir veri ambarı sisteminin en önemli getirişinin verileri birleştirerek anlamlı bilgiye dönüştürmesi olarak görülmüştür. Örnek olarak, SAP Business Information Warehouse, Will H. Inmon'ın makalesinde incelediği bulgular göz önüne alınarak incelenmiştir. Ayrıca gerçek bir raporlama sisteminin veri ambarı modeline temel alacak şekilde tasarlanması gerektiğim göstermek hedef alınmıştır. Business Objects, bir raporlama ve veri erişim aracı olarak pratik bir şekilde incelenmiştir. Mühendislik ekonomisi prensipleri temel alınarak sanal bir Business Objects projesi maliyet tabanlı bir yaklaşımla ele alınmıştır. Ağustos, 2001 Mustafa Berkin ÇAVUŞOGLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE NEED FOR CREATING AN EXPRESSIVE REPORTING SYSTEM BASED ON A DATA WAREHOUSE Turning data into meaningful information is one of the primary goals of every corporation. Profit is a major goal, but also total knowledge management is a primary concept that will help the corporation with this aim. Every paper that is processed and every single transaction that is gathered begins a journey within a corporation that consumes much of the resources. This process needs to be supported by information technologies. Users are playing an increasing role in determining the direction and usage of technology within their organizations. Understanding their information requirements is critical to a successful implementation of business intelligence applications to meet the enterprise query and reporting needs. Data warehousing is the real backbone of a complete integrated system. In this thesis, data warehouse architecture is evaluated from basic terms to technical aspects. Integration of data into meaningful information is perceived as the main benefit of a data warehouse system. As an example, SAP's Business Information Warehouse was examined in terms of William H. Inmon's article. It is also intended to show that a real expressive reporting system should be based on a data warehouse model. Business Objects, a reporting and data access tool, is examined as a practical approach on reporting. A value based approach is applied to a virtual Business Objects project based on some practical assumptions and by means of engineering economics. August, 2001 Mustafa Berkin ÇAVUŞO?LU IX