Kars ve civarında hayvancılık
Stockbreeding in Kars and its surroundings
- Tez No: 104848
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ziraat, Geography, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZ Bu çalışmada, Kars'taki hayvancılık faaliyetleri çeşitli yönleriyle ele alınarak, sorunları ortaya konulmuş ve bu sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Coğrafi şartların, hayvancılık için yüksek bir potansiyel yarattığı fakat bu potansiyelin yeterince değerlendirilemediği yörede, hayvancılık istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Yükselti ve iklimin etkisiyle geniş ve verimli mera alanlarıyla kaplı olan ilde, özellikle büyükbaş hayvancılığın yaygın olduğu görülmüştür. Çalışmamızda, hazırladığımız grafik ve tablolarla ildeki hayvancılığın durumu gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Hayvan yetiştiricileriyle görüşmeler yapılarak, var olan sorunlar yerinde tespit edilmiştir. Ekstansif hayvancılık uygulamaları nedeniyle gelişemeyen yöre hayvancılığı için, tarafımızca çözüm önerileri üretilmiştir. Bu çözüm önerileri ışığında yöre hayvancılığının geliştirilerek, ilin ekonomik kalkınmasının sağlanması ve ülkemiz ekonomisine katkısının arttırılması amaçlanmıştır. ABSTRACT In this study, stock raising activities and some problems in this case in Kars have been investigated. In the study area, geographical conditions supply a high potential for stock raising. But this potential can not be taken in to account enough so, the development at stockraising, an economic activity, couldn't be realined. In Kars where the pasture areas cover a large area due to climatic factors and elavation stockbreeding, in general, are dominate. In our study, we tried to show the situation of livestockbreeding by presenting some graphics and fievers. We also made interviews with stockbreederrs in order to determinate the problems present. Some advices for solving the problems have been presented for stock raising which couldn't evolve because of extansive applications. The light of those advices, it was, at first aimed to develop stock raising and enable the economic progress of Kars. Finaly aimed to increase the contributions of Turkey economy of stock raising. Ill
Özet (Çeviri)