Örgüt içi iletişim süreci olgu ve ögeleri arasındaki etkileşim ve bu süreçte örgüt içi halkla ilişkilerin kullanımı (Danışman halkla ilişkiler örgütlerinde uygulama örnekleri)
- Tez No: 104871
- Danışmanlar: PROF.DR. NÜKET GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 392
Özet
oz Örgüt yöneticileri, kaynakları yöneten ve basandan sorumlu kişi ya da kişilerdir. Bu bağlamda, yönetici, örgüt içi iletişim sürecinin biçimsel işleyişini gösteren örgüt çizemini oluşturur ve bu sürecin diğer öğeleri arasındaki uyumlaşmayı gerçekleştirir. Dolayısıyla biçimsel ya da biçimsel olmayan örgüt içi iletişim sürecinin en önemli öğesi yöneticidir ve bu nedenle çalışanları etkilemek ve yönlendirmek için önder olması gerekir. İç iletişim sürecinin etkili ve etkin işlemesi için önder yöneticinin en önemli aracı örgüt içi halkla ilişkiler etkinlikleridir. Bu noktada örgüt içi halkla ilişkilerin işlevi iç iletişim yöneticiliğidir. Halkla ilişkiler yöneticiliği iç iletişimdeki bilgi akışım, eşgüdümü ve işbirliğini sağlayarak, örgüt amaçlan doğrultusunda başannın elde edilmesini düzenleyen ve amaçlara ulaşmak için gerekli bütünleşmeyi, bağlılığı, güdülemeyi ve katılımı gerçekleştiren, iletişimi yöneten ve yönlendiren örgüt içi bir birimdir. Bu doğrultuda, hizmet verdiği örgütlerin iletişimlerini yöneten danışman halkla ilişkiler örgütlerinde, örgüt içi iletişim süreci olgu ve öğeleri arasındaki etkileşimi, örgüt içi halkla ilişkilerin kullanım düzeyini belirlemek ve örgüt içi halkla ilişkiler biriminin iç iletişim sürecini etkin kılacak bir araç olduğunu ortaya koymak amacıyla“Örgüt İçi İletişim Süreci Nasıl Etkili ve Etkin İşler?”adı altında bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışan sayılanna göre farklılık göstermekle birlikte, her örgüt gibi önder yöneticinin yanında, danışman halkla ilişkiler örgütlerinin iç iletişimlerini yönetmede, dizgeselleştirilmiş iç iletişim yöneticiliğine gereksinim duyulduğu bu araştırma çerçevesinde saptanmıştır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Managers are the person or persons who are, responsible for managing the sources and the success of the organisation. In this context, the manager forms schema which reveals the formal or informal process of internal communication in organisations and he tries to construct a harmony among other elements of this process. So, the most important element of the internal communication is the manager. For that reason, he must be the pioneer in order to effect and motivate the workers. The most important means the head manager had in order to achive and be effective are the public relations activities. In this manner the function of intra- organisational public relations is communication management. Intra-organisational public relations unit achieves the coorparation and collaberatner of information flow in intra- communication, in order to organize motivation, concensus, commitment and participation in the organisation. On this way in the consultant public relation organisation that manages the communication of organisations. Considering the resarch called“How Does the Intra- Organisational Communication Process Work Actively and Effectively?”realised in order to prove that the intra -organisational public relation unit is an active and effective means of inner communication process; and it was pointed out that besides the need of a leader manager, inner communication management is also required in the process of management of inner communication in consultant public relations organisations in this resarch framework. IV