The Sourhern dream: The magnificence of the plantation life
Toprak ağalığı: Güneylinin düşü ve çöküşü
  1. Tez No: 104870
  2. Yazar: ADEM GÜLDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE ERBORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
öz Bu çalışmada, bugünkü Amerika Birleşik Devletleri'nin oluşum sürecinde önemli bu yer tutmuş olan, 19. yüzyılın ilk yarısından hemen sonra yaşanan İç Savaş ile doruk noktasına tırmanan Güney-Kuzey çekişmesi çerçevesinde Güney toplumunun söz konusu İç Savaş öncesindeki ve sonrasındaki toplumsal ve ekonomik durumu ele alınmıştır. Söz konusu durum Güney toplumunda egemen tabakayı oluşturan varlıklı beyazların açısından değerlendirilmiştir. Amerikan İç Savaşı öncesinde Güneyli varlıklı beyaza toplumsal ve ekonomik egemenliği sağlayan toprak ve köle gibi öğeler üzerinde durulmuş ve bu öğelerin hazırladığı yaşam biçiminin fakir beyaz adına ulaşılması ve gerçekleştirilmesi gereken bir ideale, bir düşe dönüşerek bu kimselerin yaşamındaki belirleyici rolü üzerinde durulmuştur. İç Savaş sonrasındaysa Kuzeylilere karşı alınan ağır yenilgi sonucunda güçlü toplumsal ve ekonomik konumunu yitirmiş olan Güneyli beyazın içine sürüklendiği hastalıklı durum sergilenmiştir. Art alan bilgilerinin sunulmasının ardından Güneyli beyazın her iki dönemdeki durumunun yazınsal düzlemde sergilenmesi amacıyla Güneyli bir yazar, William Faulkner, seçilmiş, bu amaçla bu yazarın iki eseri bu çalışma çerçevesinde incelenmiştir. İç Savaş öncesindeki durumu yansıtması için Absalom, Absalom!, sonrasındaki durumu yansıtması içinde The Sound and the Fury seçilmiştir. ABSTRACT This study deals with the Southern landowners' plantation life both during the antebellum era until the outbreak of the American Civil War in 1861, and with their loss of social and economic order due to the defeat and their following struggle to recapture the old Southern system during the post-bellum era following the close of the war in 1865 and lasting well into the first quarter of the 20th century. In the antebellum South the planters constituted the ruling class, having set the dream of the ideal plantation life with their lifestyle to the poor farmers. This ruling class was bitterly deprived of their powerful social and economic position in the post-bellum South. In order to portray the South in both eras from a literary point of view two novels, Absalom, Absalom! and The Sound and the Fury by William Faulkner, a Southerner and a writer, are selected. in
Özet (Çeviri)