Türk çini sanatının sürekliliği içinde 17. yüzyıl eserlerinin yeri
The Place of 17 th century tiles within the development of Turkish art
  1. Tez No: 104899
  2. Yazar: EMİNE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU CANTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 518
Özet
öz Türk çini sanatının sürekliliği içinde XVII. yüzyıl eserlerinin yeri başlığı ile bir doktora tezi olarak sunulan bu çalışma; Türk çini sanatında az tanınan bir dönem olan XVII. yüzyıl çini sanatını bir şekilde incelemekte, bütündeki yerini ortaya koymaktadır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; süsleme, teknik özellikler ve çinilerin mimari ile olan ilişkisi değerlendirmiş, önceki ve sonraki yüzyıllarla gerekli karşılaştırılma yapılarak varılan sonuçlar açıklanmıştır. İkinci bölümde konuyu oluşturan çinilerin tek tek incelendiği katalog yer almıştır. XVII. yüzyıl çinileri teknik yönden bir önceki yüzyıla göre yeterli olmasa da, ustalıkla verilen süsleme kuruluşları ve süslemeye katılan yeni öğelerle XVI. yüzyılın desen mükemmelliğini genelde sürdürmüşlerdir. Süsleme ölçeğinde görülen irileşme de XVII. yüzyıl çinilerine ayrı bir görünüş ve önem kazandırmaktadır. İncelenen dönemde yaygın olarak üretilen Kabe ve Hz. Muhammed'in mezarı betimlemeli çiniler de sanat değerleri yanında ortaya koydukları görünüşlerle tanıtıcı olmuşlardır. ABSTRACT This study presented as a Doctorate thesis with the title of“Within the continuity of Turkish Art; Place of 17th Tiles”. This study aims the not so well known period of 17th. Turkish tile art and establish its place within the whole. This study composed of two parts. In the first part, decoration of the tiles, technical specifications and their architectural role extensively studied and necessary comparisons with previous and later centuries been completed; results explained. On the second part, a catalogue of tiles that had been included and the tiles one by one studied. Tile making techniques of 17th could not be compared to previous century but their well-crafted decorations and newly invented decorative items shows that in general, the tiles; carried forward the perfection of century tiles. Bigger and larger decorative figures emerge in the 17th tiles; this is an important point. Within the studied century, holly places such as Kaaba and the Tomb of Mohammed extensively used as subject matters. Those are important not because of their artistic excellence but also with their depictions of these monuments.
Özet (Çeviri)