Menkul kıymetlerde merkezi saklamanın hukuki açıdan değerlendirilmesi
The Judical evaluation of the central depository procedure of the securities
- Tez No: 104953
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL GÖLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Sermaye piyasasında işlem gören menkul kıymetler, gerek miktar ve çeşitlilikleri, gerek temsil ettikleri ekonomik değer bakımından her yıl katlanarak büyümektedir. Bu sebeple büyük boyutlardaki menkul kıymetlerin güvenlik içinde saklanabilmesi, işlem görmesi ve kolaylıkla tedavül edebilmesi amacıyla merkezî saklama yoluna başvurulmuştur. Merkezî saklama, menkul kıymetlerin çeşitli risklere karşı sigorta ettirildiği, saklama hesaplarının izlenebildiği, getirilerinin hızlı ve güvenli şekilde tahsil edilebildiği ve fiziksel olarak yer değiştirmelerine gerek kalmaksızın, hesaplar arasında virman yoluyla kayden devrinin sağlanabildiği bir sistemin temelini oluşturmaktadır. Birinci bölümde merkezî saklamaya konu edilen menkul kıymetler, merkezî saklamanın gelişim, süreci, menkul kıymetlerin saklanmasında birer rasyonalizasyon yöntemi olan toplu senet, toplu saklama ve kaydî değer kavramları ve hukukî nitelikleri ile merkezî saklamanın karşılaştırmalı hukukta ve ülkemizdeki durumu incelenmiştir. İkinci bölümde, merkezî saklamanın amaç ve ihtiyaçları ile sermaye piyasası taraflarının yararlarına hangi tür saklama sözleşmesinin uygun olduğunun belirlenebilmesi amacıyla, merkezî saklama tarafları arasındaki saklama sözleşmesinin, adi vedia, usulsüz tevdi ve ardiye sözleşmesi hükümleri çerçevesinde hukukî niteliği ve hukukî sonuçlan irdelenmiştir. -/2FT
Özet (Çeviri)
SUMMARY Securities transacted in the capital market are doubly growing every year from the viewpoint of both their quantity, diversity and their economic value they represent. Therefore, in order that securities in great dimensions are safely kept, transacted and circulated easily, a central depository system. Central depository constitutes the basis of a system which enables securities to be insured against various risks, deposit accounts to be observed, returns to be collected rapidly and safely and transferred to accounts by means of bank transfer without moving them physically. In the first section, we studied the securities which have been the subject of central depository, the development process of central custody, the concepts of global (collective) certificates, global (collective) depository and dematerialisation that are the method of rationalization in keeping securities and their legal aspects and the state of central depository under the comparative law and in our our country. In the second section, in the framework of depository contract between the parties of central depository, regular deposit, irregular deposit and warehouse contract provisions, we studied the legal aspects and consequences of the depository contract between the parties of central depository in order to determine what kind of depository contract is suitable for the benefit of central custody's aims and needs and the parties of capital market.