The Profile of FDI in Turkish industry and it's effect on domestic firms
Türk sanayisindeki doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının profili ve yerli firmalar üzerindeki etkisi
- Tez No: 105106
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS AKDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
oz TÜRK SANAYİ'SİNDEKİ DOĞRUDAN YABANCI SERMAYE YATIRIMLARININ PROFİLİ VE YERLİ FİRMALAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Aysun, Uluç Yüksek Lisans, Ekonomi Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Halis Akder Haziran 2001, 134 sayfa Bu tezin amacı Türk sanayisine giren yabancı sermayeli sanayi kuruluşlarının profilini belirlemek, bu bağlamda hangi yapıdaki firmanın hangi yapıdaki sektöre girdiğini tespit etmek ve bu firmaların gidikleri sektörlerdeki yerli firmaların performansı üzerindeki etkilerini ölçmektir. Bu çalışmada kullanılan firma bazındaki veriler İstanbul Sanayi Odası'nın yıllık yayını olan“Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu”yayınından alınmıştır (1985-1998 dönemi verileri). Bulunan sonuçlar Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımlarının (DYSY) net etkisini belirlemekte yetersiz görülmüştür (poziztif etkilerin çoğunlukta olmasına rağmen). Yapılan çalışma kullanılan veriler çerçevesinde sektörlerdeki DYSY'nın ve firmaların üretkenlik, karlılık ve ihracat eğilimlerinin mevcut durumunu ve 1985-1998 dönemi içerisindeki gelişimini özetlemiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PROFILE OF FDI IN TURKISH INDUSTRY AND IT'S EFFECT ON DOMESTIC FIRMS Aysun, Uluç M.S., Department of Economics Supervisor: Prof. Dr. Halis Akder June 2001, 134 pages This aim of this thesis is to determine the type of foreign-owned firms entering the Turkish industry, what type of foreign firm enters what type of industry and to investigate the effects of the foreign firms on the existing domestic firms' performances in the sectors they enter. The analyses uses the firm level data published by the Istanbul Chamber of Industry (ICI) in it's yearly periodical“Top 500 Industrial Establishments of Turkey”(for the 1985-1998 period). The findings in my study have shown that a single conclusion could not be reached about the net effects of FDI although the positive effects of FDI were observed in general. This study has also outlined the current status and the developments (in the 1985- 1998 period) in the industrial sectors both in terms of FDI and in terms of productivity, profitability and export orientedness of the domestic firms.