Ortak girişimler ve Kazakistan örneği
Joint ventures and Kazakhstan pattern
  1. Tez No: 100001
  2. Yazar: KARLYGASH OMURBAYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Ekonomik küreselleşmeden kastedilen, sermayenin akışkanlığının ve uluslararası sermayenin egemenliğinin artmasıdır. 1980'li yılların sonu ve 1990'h yılların başlarında Avrupa'daki sosyalist blokun çözülmesi ve SSCB'nin parçalanması sonucu başta Rusya olmak üzere yeni bağımsız cumhuriyetlerin oluşumuyla Yeni Ekonomik Düzen anlayışı yeni bir boyut kazanmıştır. Yeni düzenin aktörleri olarak önem kazanan çokuluslu ve ulusüstü şirketler dünyada en güvenli ya da en yüksek kazancın olduğu yerlere yerleşmeyi ummakta; ulusal ekonomiler ise ihtiyaç duyduğu sermayenin ülkesine gelmesi için maksimum olumlu rejimler yaratarak, serbest sermaye akışlarından yararlanmak istemektedir. Günümüzde, şirket ne kadar güçlü olursa olsun, dünya pazarında rekabetçi özelliğini tek basma sürdüremez hale gelmiştir. Bundan dolayı şirketler birbiriyle işbirliği oluşturma yoluna başvurmaktadır. Buna örnek olarak dünya devleri otomobil şirketlerinin veya petrol devlerinin kendi aralarında yaptıkları evlilikler gösterilebilir. Uygulamada çeşitli işbirliği stratejileri bulunmakta olup, bu stratejilerin biri olan ortak girişim yaklaşımı pazara hızlı bir giriş yapmak için kolaylık sağladığından en çok tercih edilen yol olarak ortaya çıkmaktadır. Ortak girişimlerde güçlü olan ana şirket teknoloji, işletmecilik bilgisi, sermaye gibi kaynaklan sağlayarak, geldikleri ülkeye örgütlenme, işletme uzmanlığı, know-how'u beraberinde getirerek, rekabet faktörünü geliştirmektedir. Kendi kazancı ise fikir alışverişini sağlayarak ürünlerini geliştirmek, kaynaklan birleştirme yoluyla talepteki durgunluk etkilerini en aza indirmek, yabancı pazara girerek daha geniş müşteri kitlesine ulaşabilmektir. Temel olarak 3 ortak girişim stratejisi vardır. Bunlar kaynak sağlama, Pazar oluşturma ve riski paylaşma amacına yönelik stratejilerdir. Ortak girişimlerde taraflar en az 2 ortaktan oluşmakta ve tüzel ve özel kişiler, devlet işletmeleri ile yabancı işletme arasında kurulmaktadır. Faaliyet gösteren ortak girişimlerde ortaya çıkan anlaşmazlıkların temel nedenleri yönetimin paylaşımı, mülkiyet değişimi, finansal sorunlar, güven unsuru, personel soruman ve uyuşmazlıkların çözümünde seçilecek yöntem konusudur. Ortak girişim başansı ise hedeflere ulaşma, ortaklar arasında iyi münasebetler, sorumlulukların eşit paylaşımına bağlıdır.Kazakistan Cumhuriyeti, Orta Asya'nın tam kalbinde yer almakta ve sahip olduğu doğal kaynak potansiyeli ile dünya enerji devlerinin iştahını kabartarak, dikkatleri üzerine çekmektedir. Gene de yabancı yatırımcıların ülkeye gösterdiği ilgi yetersiz kalmıştır. Buna rağmen Kazakistan, bölge ülkeleri içinde 1990-1999 yıllan arasında doğrudan yatırımları toplama bakımından lider konumundadır. Fakat gelen sermeyenin yansı enerji kaynaklan sektörüne aktığından dolayı ülke sanayi kalkınmasına katkısı sınırlı kalmıştır. Ülkeye girmede yabancılar tarafından en çok tercih edilen yollardan biri ortak girişimlerin sayısı hızla artmasına rağmen, sanayi kalkınması ve dolayısıyla ülkenin ekonomik kalkınmasına katkısı önemsiz olmakla birlikte, yoğun olarak faaliyet gösterdikleri ticaret ve hizmet sektörlerinin gelişimindeki katkılan göz ardı edilmemelidir. Bu çalışmanın amacı küreselleşme kavramının günümüzdeki açıklaması küresel sermaye akışı ve küresel pazarlar çerçevesinde yabancı pazarlara giriş yöntemi olarak ortak girişimleri ele almak ve Kazakistan'da faaliyet gösteren ortak girişimlerin sektörel değerlendirmesini yaparak, ülkenin ekonomik kalkınmasında üstlendiği rolü ortaya koymaktır. Bu çerçevede Kazakistan'daki doğrudan yabancı yatırımlar, özelleştirme programı ve dış ticaretin önemi gibi konular da değerlendirilmiş ve ülkenin genel profili çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Economical globalization increases the power of international investments. At the end of 1980's and beginning of 1990's, European Eastern Blocks and Soviet Union terminated, newly independent Republics of Central Asia has brought new aspects and looks to the New Economic Regulation. Both multinational and transnational companies seek their long lasting business relationship, where the possibility lies at the high gain. Meantime, national economical outlooks try to reserve the essential capital with their existing political strategy and surely welcome to open foreign investors. Nowadays, whatever a real power of the companies are reflects have not be met the existing competition of business affairs, therefore, hard competition are inevitable. No company in the world can stay and keep competitiveness alone. Between these automobile and petroleum companies can be seen. While the business has different strategies, one of them is joint venture investment which led the industry fasten. Once we look at the joint venture penetration, may simply reflect the technology capital and management brought new outlooks to the countries. Thus, while no power and newly developed strategies has begun to introduce also opening of competitive industry. Mainly there are 3 joint venture strategies. These are, Market driven joint venture strategy, Risk driven joint venture strategy and resource driven joint venture strategy. Joint venture consist 2 and more shareholders and proceed between state enterprises, private sectors and foreign investors. Basic reason for the existing unsolved problem rise by the management, financial problems and unsecured problems, personnel problems and finally choose way of legal solution for disagreements. While above statements are the negative parts of this relationship; positive side reflects common interest, well-balanced relations between partners and thus sharing the responsibilities equally. Kazakhstan Republic is located in the heart of the Central Asia. With potential reach natural sources of Kazakhstan, foreign investors have different approach, but nevertheless those foreign investors seem to be far beyond Kazakh's expectations. In spite of above given information, during the period of 1 990-1 999 's, 111Kazakhstan was a leading country among those other local countries in a matter of FDI. It can be said that nearly half of the FDI has gone for the energy sectors. Thus, investments for the heavy industrial sectors have not been functioned properly. But, foreign investor eyes also keenly focused at the country commercial and service sector and the contribution of joint ventures doing business in this areas was important. Aim of this work is explanation of joint ventures as market entry strategy in frame of the globalization of markets. We simply can take a look at the sector distribution of joint ventures and foreign investment in Kazakhstan and also take a close look to those company effects to country economical development. Within this frame, importance of FDI along with investors, importance of trade relations and privatization program are laid on the general countries profile. IV