Hüseyin Hilmi Paşa's inspectorate general of Rumeli provinces
  1. Tez No: 105186
  2. Yazar: HASAN HAKAN ULUTİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZMİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sonucunda, Avrupalı Devletler tarafindarı Osmanlı Devleti'ne zorla kabul ettirilen Rumeli Vilayetlerindeki ıslahatları ve ıslahatların denetleyicisi durumundaki Hüseyin Hilmi Paşa'nın müfettişliğini inceledim. 1902-1908 yıllan arasında bölgede görev yapan Hüseyin Hilmi Paşa'nın yetki alanı içinde Manastır, Selanik, Kosova, Yanya, Edirne, İşkodra vilayetleri ile bu vilayetlere bağlı sancak, kaza, nahiye ve köyler yer almaktadır. Rumeli Müfettişi buralardaki Bulgar, Rum, Sırp ve Arnavut komitelerinin zararlı faaliyetleri, yabancı devletlerin zabitleri tarafindan yürütülen jandarma ve polis tensikatı, Konsolosların faaliyetleri, Patrikhane ve Eksarhhane faaliyetleri gibi önemli konularla ilgilenmekte idi. Bu konular dışında diğer idari, mali, iktisadi, siyasi, zirai, adli ve ticari konulardaki bütün resmi işleri değerlendirmekte ve bu konulan başkitabet ve sadarete en kısa zamanda aktarmakta idi. Yetkisini aşan konularda Padişah ve Sadrazamın emirlerine göre hareket eden Rumeli Müfettişi Hüseyin Hilmi Paşa, işlerin süratle yapılabilmesi ve Rumeli'de kararlaştırılan ıslahat'ın bir an önce bitirilebilmesi için iyi bir denetleyici ve organizatör vazifesi görmüştür. HMeşrutiyetin ilanıyla beraber Müfettişlikte kaldınlmıştır. Böylece Hüseyin Hilmi Paşa'nın görevide fiilen son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
A In this study I examined the reforms and inspector of those reforms, Hüseyin Hilmi Pasa and his activities in Rumeli provinces where the reform program was compelled to be applied by the Ottoman State just after the Russia- Ottoman War of 1877-1878 Not only Russia but also European States forced the Ottoman State to apply these reforms. In his region of responsibility included the provinces of Manastır, Selanik, Kosovo, Yanya, Edirne, İşkodra. The Rumeli Inspector mainly dealth with the Bulgarian, Greek, Serb and Albania committees destructive activities, reorganization of gendarmerie and police run by representatives of foreign states, activities of embassies and activities of patriarchate and exarchate. He was also incharge of other administrative, financial, political, agricultural and commercial issues which he always reported to the Sultan and the Prime Minister. At matters beyond his authority he acted in accordance with the orders of the Sultan and the Prime Minister. The inspectorate was terminated after the declaration of the Constitutional Period II. Thus, Hüseyin Hilmi Paşa' s term also came to an end.