Mecmua-i Edebiyye dergisi: Tahlili fihrist, inceleme ve seçilmiş yazılar
The Index of the journal of Mecmua-i Edebiyye, investigation and selected writings
- Tez No: 105188
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmada 1899 -1900 yıllarında 56 sayı olarak yayımlanan, Mecmua-i Edebiyye incelenmiştir. Tez üç bolümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde 1891-1908 yılları arasında Osmanlı Devleti'nde dergiler ve dergiciliğin tarihi; birinci bölümde ise Mecmua-i Edebiyye incelenmiş ve yazar kadrosu ele alınmıştır. İkinci bölümde yazar adlarına ve konulara göre fihrist yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise dergide yer alan yazılardan seçmeler yapılıp latin harflerine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this thesis, Mecmua-i Edebiyye was examined. It was published in 56 volumes between 1899-1900. The thesis consists three parts. In the introduction, journals and the history of journalism in the Ottoman Empire between 1891-1908. In the first chapter, Mecmua-i Edebiyye and its authors were studied. In the second chapter, there are author index and subject index. In the last, chapter, some articles from the journal were selected and transcripted to Latin alphabet.