Martin Walser'in Ehen in Philippsburg adlı yapıtında toplumsal sınıf ve yabancılaşma
Social class and alienation in Ehen in Philippsburg by Martin Walser
- Tez No: 105208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ZEKİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ MARTIN VVALSERİN“EHEN IN PHLIPPSBURG”ADLI YAPITINDA TOPLUMSAL SINIF VE YABANCILAŞMA Cemile Akyıldız Ercan Danışman: Doç Dr. S. Zeki Bayram 2001 - 128 Jüri Doç Dr. S. Zeki BAYRAM Yrd. Doç. Dr. Turgut GÖĞEBAKAN Yrd. Doç. Dr. Ahmet BEŞE Prof. Dr. Yılmaz ÖZBEK Doç. Dr. Arif ÜNAL Bu çalışmada toplumsal gelişmenin olumlu ve olumsuz etkilerini yapıtlarında yansıtarak II. Dünya Savaşı Sonrasında kendinden yazın alanında söz ettiren ve hala bu konumunu koruyan Martin Walsenn Enen in Phlippsburg adlı yapıtında toplumsal sınıf ve yabancılaşma konusu irdelenmiştir. Bu çalışma, Giriş, 4 Ana Bölüm ve Sonuç'tan oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, yabancılaşma olgusunun tarihsel bir gelişimi sunularak çeşitli düşünürlerin görüşlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde Enen in Phlippsburg adlı yapıttaki toplumsal sınıf, yabancılaşan ve yalnızlaşan birey, refah toplumu ve sorunları ele alınarak bu konulara açıklık getirilmiştir. Üçüncü bölümde karakter çözümlenmesi yapılmış ve dördüncü bölümde evlilik kurumuna yer verilmiştir. Bu yapıtında VValşer, modern toplumda bireyin biçimlendirilmesinde önemli rol oynayan faktörlere değinerek, içine düştüğü bunalımı, yabancılaşmayı ve çaresizliğini betimlemektedir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Ph. D THESIS SOCIAL CLASS AND ALIENATION IN“EHEN IN PHLIPPSBURG”By MARTIN WALSER Cemile Akyıldız ERCAN Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Salih Zeki BAYRAM 2001-PAGES: 128 Jury: Assoc.Prof.Dr. Salih Zeki BAYRAM Assist.Prof.Dr. Turgut GÖ?EBAKAN Assist.Prof.Dr. Ahmet BEŞE Prof.Dr. Yılmaz ÖZBEK Assoc.Prof.Dr. Arif ÜNAL This study is intended to tackle the concepts of social class and alienation in“Ehen in Phlippsburg”, a work by Martin Walser who made himself known to the literary circles in the aftermath of the Second World War by reflecting the positive and negative influences of the social development in his works. The study consists of an introductory part, four main parts and a conclusion. The first part of the study is assigned to a historical panorama of the concept of alienation, giving place to the thoughts of various thinkers about it. The second part is concerned with the social class, alienated and isolated individual, welfare society and its problems in this work of Walser with the purpose of bringing clarity to these issues. The third part is devoted to the character analysis and the fourth to the marriage as a social institution. In this work, Walser describes the depression and alienation in which he is trapped, and his helplessness by writing about the factors that play an important role in the shaping of the individual in the modern society.