Sir Arthur Conan Doyle'un popüler romana katkısı
Sir Arthur Conan Doyle's contribution to popular novel
- Tez No: 105207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SIR ARTHUR CONAN DOYLE'UN POPÜLER ROMANA KATKISI Danışman: Doç.Dr. Kamil AYDIN 2001 - SAYFA: 54 Sir Arthur Conan Doyle, Victoria dönemi İngiltere'sinde hikayeler yazarken, yarattığı Sherlock Holmes karakteriyle hem İngiliz edebiyatına hem de dünya edebiyatlarına büyük katkıda bulunmuştur. Doyle'un yazmaya başladığı dönemde popüler roman türü daha çok genç olmasına karşın, Doyle bu türde isim yapmış ve bir bakıma türün de ünlenmesine neden olmuştur. Çünkü popüler roman, özellikle de dedektif hikayeleri Doyle* dan sonra daha çok yaygınlaşmış ve daha fazla okuyucu kitlesi tarafından beğenilmiştir. Biz de bu çalışmamızda hem popüler romanın gelişimini ve özelliklerini hem de Doyle'un popüler romana katkılarını incelemeye çalıştık. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Çalışma, popüler roman kavramının ele alındığı giriş bölümünün yanı sıra, üç ana bölüm ve bir de sonuç bölümünü içermektedir. Birinci bölümde popüler romanın tanımı ve türleri genel olarak incelenir. İkinci bölümde, Holmes karakterine dünya çapında ün kazandıran ve onun dedektif romanı sevenler tarafından bugün bile saygıyla anılmasını sağlayan özellikler vurgulanır. Üçüncü bölümde ise, Doyle'un popüler romana katkısı ve Holmes karakterini hangi koşullar altında yarattığı ele alınırken, sanatından da örnekler verilir. Sonuç olarak, Holmes karakterinin Doyle'un kendisinden daha çok tanındığı ve popüler romanın biçimlenip daha da gelişmesini sağladığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS SIR ARTHUR CONAN DOYLE'S CONTRIBUTION TO THE POPULAR FICTION Supervisor: Assoc. Professor Kamil AYDIN 2001 - PAGES: 54 Sir Arthur Conan Doyle entered into the world of literature by writing stories in the Victorian England and presented the gift of the character of Sherlock Holmes both to English and the world literature. Though the form of popular novel was in its infancy when Doyle was in the early years of his career as a writer, he made this form more popular and gained popularity through it. The form of popular novel, especially dedective stories, grew more popular and became more acclaimed after Doyle himself. Our study is intended to examine the development and characteristics of popular novel and Doyle's contribution to it. It consists of five chapters. The first one is the introductory part dealing with the term 'popular novel'. Then come the three main chapters and a conclusion. The first chapter gives an analysis of the types of the popular novel. The second chapter is assigned to the qualities that bring that character popularity all over the world and to the characteristics that enable the readers of dedective stories to esteem him as a character. The third chapter, on the other hand, examines the conditions under which Doyle created his character Holmes with some examples from his stories as well as his novels. Our study concludes with the opinion that the character of Holmes is more popular today than Doyle himself and that he has contributed a lot to the development of popular novel. II