Erzuruma bağlı bazı köylerden toplanan süt örneklerinde brucella abortus antikorlarının ELISA ile araştırılması
Detection of brucella abortus-spesific antibodies in raw milk samples collected from villages in the vicinity of Erzurum by using ELISA method
- Tez No: 105255
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEDİNE GÜLLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Brucella abortus enfeksiyonuna karşı sütte oluşan antikorlar, Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) ile saptanmıştır. Bu yöntemde antijen olarak Brucella abortus S 19'un KCL ekstresi (KCL extract), konjugat olarak peroksidaz enzimi ile işaretli Protein G, substrat olarak sitrik asit içinde %3'lük hidrojen peroksit (H2O2) ilaveli ABTS (2-2-azino-di-3-ethyle benthiozaline-6 sulfanate), antijen bağlayıcısı olarak carbodiimide ve mikroplate yüzeyindeki aktif yükleri nötralize etmek için amonyum tamponu kullanılmıştır. Erzurum'a bağlı 20 yerleşim biriminden rastgele 560 süt örneği toplanmış ve Brucella abortus' a spesifik antikorların varlığı ELISA ile değerlendirilmiştir. Sonuçta bunlardan 96 'sının (%17) pozitif olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Antibodies produced against Brucella abortus in cow milk samples were detected by using the Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA). KC1 extract of whole cell of Brucella abortus S 19 was used as the antigen. Horse radish peroxidase- labeled Protein G was used as conjugate. H2O2 (%3) and ABTS (2-2-azino-di-3-ethyle benthiozaline-6 sulfanate) in citric acid was used as substrate. Carbodiimide was used as an antigen coupling agent and ammonium buffer was used to neutralize residual active charges present on the cuvette surface. Totall 560 cow milk samples were randomly collected from herds of 20 different villages (locations) located in the vicinity of Erzurum, Turkey and then tested for the presence of spesific-to Brucella abortus by using ELISA. The results showed that 96 (%17) of the samples tested were serologically milk samples.