Örtüaltında farklı ekim zamanları ve yaprak uygulamalarının marulda bitki gelişmesi ve verim üzerine etkisi
Effects of the different planting times and foliar application on plant growth and yield of lettuce under greenhouse conditions
  1. Tez No: 105265
  2. Yazar: ARZU KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Erzurum koşullarında erken ilkbahar döneminde örtüaltında yetiştirilen marul (Lactuca sativa L.. var. longifolia ev. Yedikule-44 ) 'da farklı dikim zamanı ve yaprak uygulamalannın bitki gelişmesi ve verime etkisini tespit etmektir. Alçak tünelde, marulda dört farklı dikim zamanının [15 Mart (I), 1 Nisan (H), 15 Nisan (IH), 1 Mayıs (IV)1 etkisi araştırılmıştır. Yaprak uygulamaları üre, bakteri, polyamin ve alkolden ibaret olup, bu materyaller bitkilere akşam saatlerinde püskürtme şeklinde uygulanmıştır. Gelişme periyodunda yedi günlük aralarla 4 uygulama yapılmıştır. Hasat sonunda, toplam verim, başın uzunluğu, çapı ve ağırlığı, açık yaprak sayısı, kök uzunluğu, kök ve yaprakta kuru madde miktarı ile verim tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir: En yüksek baş uzunluğu, çapı ve ağırlığı II. dikim zamanından elde edilmiştir. Açık yaprak sayısı bakımından en yüksek değer I. dikim zamanında tespit edilmiştir. İlk dikim zamanında yaprakta kuru madde miktarını en yüksek olduğu beîirlenmiştir.Aynca, kök uzunluğu ve kuru madde miktarına ekim zamanlarının önemli bir etkisi tespit edilmemiştir. Ayrıca, baş ağırlığı ile verim arasında yakın bir ilişki beMenmiştir. Farklı yaprak uygulamaları, baş uzunluğu ve çapı, açık yaprak sayısı, kök uzunluğuna etkisinin önemli olmadığı saptanmıştır. Üre uygulaması baş ağırlığı ve verimi artırmıştır. Yaprak uygulamaları yaprak kuru ağırlığını etkilerken, kök kuru ağırlığını etidlememiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The aim of this research was to determine the effects of different planting dates and foliar treatments on growth and yield of cos lettuce (Lactuca sativa L. var. longifolia cv. Yedikule-44) by conducting two different experiments. In the spring, these researchs were conducted under low and high plastic tunel conditions in Erzurum. Four different planting dates [15 March (T), 1 April (H), 15 April (ÜT), 1 May (IV)] under the low pastic tunnel were used. Foliar treatments consisted of urea, bacteria, putrecine, alcohol, and they were applied to the plants in the end of the day. Four applications with 7 days interval were used in growing period. At the end of the harvest, lenght, diameter weight of heading, number of nonwrapper leaves, lenght of root, dry weight of leaf and root and yield were determined. Present results obtained in these studies can be summarized as follows: The highest lenght, diameter and weight of heading were obtained in the second planting time. The highest number of nonwropper leaves was occured in first planting time. Dry weight of leaves was the highest in the first planting time. Besides, a significant effect was not observed in lenght and dry weight of root The yield was significantly increased by second planting time. In addition, there was a close relation between yield and weight of heading. Foliar treatments did not significantly infuluenced lenght and diameter of heading, the number of nonwropper leaves and root lenght On the other hand, dry weight of leaf, weight and yield of heading for Cos lettuce significantly increased with the foliar application of urea in comparison to the other foliar treatments and control. Urea significantly increased weight and yield of heading. While the dry weight of leaf significantly affected depended on foliar treatment, no significant effect was recorded in the dry weight of root