Farklı dikim zamanlarının örtü altında değişik glayöl çeşitlerinin gelişme süreleri verim ve kalitelerine etkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 3476
  2. Yazar: SUNAY KABACAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
- 51 - ÖZET Bu araştırmada örtü altında, farklı dikim zamanlarının değişik glayöl çeşitlerinin gelişme süreleri, verim ve ka litelerine etkileri araştırılarak, üreticinin yetiştirme koşullarında, glayölün literatürde belirtilen süre ve kali tede gelişememesi nedeni ile meydana gelen gecikmeleri sap tayarak yardımcı olmak amaçlanmıştır. Her üç denemede de çeşitler değişik dikim zamanlarında sürme süreleri, kesim süreleri, sap uzunlukları, floret sa yıları ve vazoda dayanma süreleri bakımından karşılaştırıl malardır. Birinci denemede 6-8 çevre uzunluğunda 5 çeşit, İkinci denemede 8-10 çevre uzunluğunda 3 çeşit, Üçüncü denemede ise 10-12 çevre uzunluğunda 2 çeşit incelenmiştir. Her üç denemede de çeşitlerin geç dikimde güneşlenme sü resinin artması nedeni ile daha kısa sürede sürdükleri sap - tanınıştır. Yetiştirici açısından büyük önem taşıyan çiçeklerin ke sim süreleri literatür verilerinden daha uzun sürede olmuş tur. Bu farkların nedeni, yetiştiricinin hiç bir zaman op timum koşulları sağlayamamış olmasındandır. Üreticilerin bu farkları göz önünde bulundurarak gerçeğe daha yakın bir programlama yapmaları sağlanmıştır.- 52 - Denemelerde, geç çiçeklenen çeşitlerin, erkenci çeşit lere göre daha uzun saplı oldukları, daha çok floret içer dikleri ve vazoda daha uzun süre dayandıklar! saptanmıştır, Çiçek kalitesi ve yüksek fiat bulması nedeni ile uzun sap üzerinde çok sayıda floret taşıyan ve uzun süre dayana bilen çeşitler piyasa tarafından aranan çeşitlerdir. T. C. Tik«eki#r«tün Kumln ».Maaataayon Merkezi
Özet (Çeviri)
- 53 - SUMMARY In this study, it was aimed to help the producer by de termining t*10 difference between literature datum and producers growing conditions by analysing the effect of the various planting periods on the different kinds of gladiolu ses development periods, quality and output. In the researches, kinds were compared with each other by initiation, cutting and enduring periods, length of the stems and numbers of the florets factors. In the first research, five kinds with 6-8 centimeters of circumference^ In the second research three kinds with 8-10 centime ters of circumference, In the third research two kinds with 10-12 centimeters of circumference were analysed. Cutting periods of the flowers which has great impor tance for the producer were longer than the literature datum. The reason of this difference was inedequacy of the producer for supplying the optimum conditions. The producer who takes this difference into consideration can make better programme. It was determined that the kinds which come into flower lately have longer stems, more florets and longer enduring periods than the kinds which are early risers. Because of the quality of the flowers and higher price- 54 - the kinds which have many florets on the long stems and longer enduring periods are the most demanded ones in the markets.