'Malatya yöresi ormanlarda yasadışı yararlanmaların zararları ve alınabilecek önlemler'
' Damages of the forest of Malatya and environs, caudes by illegal utilization and possible precautions'
- Tez No: 105332
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
MALATYA YÖRESİ ORMANLARDA YASA DIŞI YARARLANMALARIN ZARARLARI VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER ÖZET Malatya yöresindeki ormanlarda mevcut orman varlığını tehdit eden yasa dışı yararlanmalar, yöre istatistikleri değerlendirilerek tespit edilip bunlara karşı alınabilecek önlemler konusunda teklifler sunmak amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Kırsal alanda yaşayan halkın gelirinin düşük olması ve alternatif geçim kaynağının olmamasından dolayı ormanlardan yararlanma gündeme gelmektedir. Malatya yöresinde bu yasadışı yararlanmalar arazi açma, otlatma ve yakacak temini şeklinde olmaktadır. 1993 yılında kırsal fakirliğin önüne geçip, bölgede hayat standardını yükseltme yönünde çalışmalar başlatılmıştır. Böylece düzensiz yapılan hayvancılık düzenli hale gelmekte ve ormana yapılan baskı azalmaktadır. Küçük baş hayvan varlığında son yılda %14 civarında bir azalma görülmüştür. Yerli ırk büyük baş hayvan sayısı %41,4 düşerken, kültür ırkı hayvan sayısı %46,8 oranında artış göstererek verimli hayvancılığa geçiş olmuştur. Malatya ormanlarında son on yılda yıllık ortalama 29 izinsiz hayvan otlatma olayı meydana gelmiş ve son iki yılda ortalama 1,4 ha. ormanlık alan zarar görmüştür. Malatya ormanlarında 1991-2000 yıllan arasında yılda ortalama 50 adet açma yapılarak, her yıl ortalama 280000 m2 alandaki ormanın yok olduğu anlaşılmaktadır. Yine ortalama olarak yılda 2 adet orman içi yerleşme suçu işlenmiş, toplam 58730 m2 orman alanı çıplaklaşmıştır. Malatya'da son altı yılda -IXkayısı ağacı sayısı %28 oranında artmıştır. İşgal faydalanmanın %80'i kayısı bahçesine dönüştürme şeklinde gerçekleşmektedir. Malatya'da yılda ortalama 21 kesme, 30 nakil ve 8 adet bulundurma olmak üzere toplam 59 adet kaçakçılık olayı meydana gelmiş ve bu yolla yılda ortalama 540 kental (İm =7,47kental) orman ürünü kesilmiş veya ormandan çıkartılmıştır. Eğer alternatif tarım ürünleriyle girdi sağlanır, hayvancılık teşvik edilirse, kullanılan arazilerden birim alandan sağlanan gelir artışı ve verimli hayvancılık hane başına gelir düzeyini yükseltecek ve ormanlardan yasadışı yararlanmaları büyük ölçüde azaltacaktır. Ayrıca yörede ürün veren orman ağaçları kullanılmalıdır. Badem ağacı yetiştirme buna güzel bir örnektir. X
Özet (Çeviri)
DAMAGES OF THE FOREST OF MALATYA AND ENVIRONS, CAUSED BY ILLEGAL UTILIZATION AND POSSIBLE PRECAUTIONS ABSTRACT This study has been realized in order to investigate the illegal utilization of the forest of Malatya and environs and determine crimes by evaluating statistics so as to put forward the possible precautions. People, living in the rural area, benefit from the forest because of their insufficient income and missing alternatives to maintain livelihood. In Malatya and environs manipulations occure as follows: clearing land for farming, using as pastureland and cutting down trees for firewood. Studies aiming at the prevention of rural poorness and the rise of life standart in this region, have been started in 1993. In this way irregular stock-farming becomes regular and the pressure on the forest is reduced. Last year the number of sheep and goats decreased about 14%. The number of native race cattle was reduced about 41.4%, as the number of culture race cattle increased about 46.8%. In this manner there has been an important tendency towards the productive stock-farming. There has been an annual average of 29 illegal pasturing events in the last ten years and in this way approximately 2.8ha of woodland has suffered damage in the last two years. It is evident that about 280,000m2 of woodland has been destroyed yearly in the forest of Malatya between 1991 and 2000, caused by approximately 50 deforestation offences every year. In addition about 2 offences of settling down in forest region have been committed every year. Consequently a total of 58,730 m2 XIof woodland has become bare. In the last six years the number of apricot trees in Malatya has increased about 28%. Approximately 80% of the occupations of woodland have been realized in form of planting apricot fields. On the annual average 21 cutting, 30 transporting and 8 keeping in stock events have occured, then a total of 59 smuggling crimes have been committed in Malatya every year. In this manner an annual average of approximately 540 quintal of woods have been cut down or brought out of the forest. If it is possible to ensure a new income with alternative agricultural products and to stimulate stock-farming, the villagers will not cut the trees on land wich they want to use as fields. Agriculture has the most important effect in this manner. It would be useful to profit from productive forest trees in this region, the plantation of almond-trees for example would be an advantageous solution. -XII